Před 80 lety seskočili Gabčík a Kubiš do protektorátu. Chybný výsadek jim paradoxně pomohl

Po půlnoci 29. prosince 1941 přelétával nad územím protektorátu Čechy a Morava britský čtyřmotorový letoun Halifax. Na jeho palubě bylo patnáct mužů – včetně sedmi československých parašutistů, kteří se chystali k seskoku. Mezi nimi i Josef Gabčík a Jan Kubiš z výsadku Anthropoid, kteří měli za úkol zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Tento článek je více než rok starý.

Nehvizdy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kubiš v roce 1941

Jan Kubiš v roce 1941 | Zdroj: Wikimedia Commons

„Milí spoluobčané. Uprostřed nesmírného požáru války slavíme Vánoce. K nám doléhá válečná vřava jen tlumeně. Daleko od našich hranic se tyčí ochranný násep, nerozborná hradba branné moci Říše,“ říkal tehdy ve vánočním projevu v rozhlase protektorátní prezident Emil Hácha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 80 lety seskočili Gabčík a Kubiš do protektorátu. Více si poslechněte v reportáži Lucie Korcové

Pouhé čtyři dny po něm se vydal těžký bombardér s československými parašutisty na nebezpečnou cestu přes okupovanou západní Evropu.

„Letoun byl vystaven palbě nepřátelského flaku. Setkal se dvakrát s německými nočními stíhači. Vždycky dokázal uniknout. Veliká zodpovědnost spočívala na práci navigátora, protože špatný výsadek dokázal zhatit celou operaci v samotném začátku,“ popisuje pro Radiožurnál úskalí cesty historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Při dálkových misích se ale i přes veškerou snahu posádky pravidelně stávalo, že se nepodařilo parašutisty vysadit na předem určeném místě. „Už první výsadek z dubna 1941 dopadl špatně. Místo Kolína dopadl parašutista až v Alpách – 465 kilometrů od doskokové plochy,“ vysvětluje Rajlich.

Úspěšná zpravodajská činnost

Podle plánu nevyšla ani akce v noci na 29. prosince 1941. Příslušníci skupin Silver A a Silver B seskočili zhruba 50 kilometrů od určeného místa. Vojáci z druhého výsadku přitom navíc rozbili vysílačku.

Ani úvodní nezdar ale důležitou operaci tříčlenného výsadku Silver A nezhatil. Skupina pod velením nadporučíka Alfréda Bartoše měla obnovit zpřetrhané spojení s domácím odbojem.

„Silver A rozvinula velice úspěšnou zpravodajskou činnost především na Pardubicku. A pokud šlo o Anthropoid, tam byla ta odchylka největší. Kubiš s Gabčíkem měli být vysazeni východně od Plzně a nakonec byli vysazeni východně od Prahy. Poblíž Nehvizd u Čelákovic,“ vysvětluje Jiří Rajlich.

Seskok výsadku Anthropoid do protektorátu nechybí ani ve filmu Atentát režiséra Jiřího Sequense. Josef Gabčík a Jan Kubiš seskočili o téměř 100 kilometrů dál.

Pomoc od Sokolů

Důvod byl jednoduchý: na Halifax pálila německá protiletecká obrana a navigátor se domníval, že po nich střílejí z plzeňské Škodovky. Ani Anthropoidu ale nesprávné vysazení nezabránilo splnit úkol.

Kdyby nezaútočili na Heydricha, byli bychom po válce na jiné straně, říká autor malby v libeňské zatáčce

Číst článek

„Svým způsobem jim to i pomohlo, protože v místě dopadu se zkontaktovali s Břetislavem Baumanem a ten jim dal spojení na sokolský odboj v Praze. Takže oni se nakonec přesunuli do Prahy, kde jim bylo zajištěno ubytování a všestranná podpora, bez které by se při plánování atentátu neobešli,“ dodává Rajlich.

„Drazí přátelé. Jako prezident republiky obracel jsem se pravidelně k Vánocům a k Novému roku s poselstvím ke všemu československému lidu. Bývalo to poselství míru a víry. Dnes za války je to poselství válečné, ale přitom také poselství víry. Víry ve vítězství a v nový zdar Československé republiky. Dívám se totiž s plnou důvěrou na vývoj válečných událostí v nejbližší budoucnosti,“ říkal v novoročním projevu exilový prezident Edvard Beneš na vlnách BBC.

O pět měsíců později Josef Gabčík a Jan Kubiš zranili zastupující říšského protektora Reinharda Heydricha. Na následky zranění zemřel 4. června 1942.

Za další dva týdny odhalilo skupinu československých výsadkářů gestapo. Kubiš zemřel v boji proti přesile, ostatní parašutisté se raději zastřelili, než aby padli do rukou Němců.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme