Gestapo před 80 lety dopadlo Balabána z odbojové skupiny Tři králové, i přes mučení nikoho neprozradil

Schopný organizátor a člověk, který navzdory mučení gestapem nikoho neprozradil. Takový byl podle historiků Josef Balabán, člen protektorátní odbojové skupiny Tři králové. Balabán organizoval zpravodajskou činnost, díky které dostávala československá exilová vláda v Londýně informace. Pro vojenský odboj Obrana národa dokázal získat i spolupracovníky z řad civilistů. Prvního ze Tří králů dopadlo gestapo před 80 lety v pražských Dejvicích.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze Tří králů - Josef Balabán

„Balabán byl všechno dohromady – bojovník, diplomat, organizátor,“ říká historik Jindřich Marek | Zdroj: Wikimedia Commons

„V Dejvicích byla lékárna, kde pracoval lékárník Otakar Šídek. A tam právě gestapo před tím zatklo několik lidí. A hlavně několik konfidentů gestapa je nějakým způsobem navedlo tady do těch míst, kde věděli, že tam Balabán přijde,“ vypráví Radiožurnálu historik z Vojenského historického ústavu Jindřich Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Lucie Korcové

Josef Balabán dorazil na křižovatku dnešní Evropské a Studentské ulice v Praze 22. dubna 1941. Měl se tam setkat s několika odbojáři. Obklíčilo ho ale gestapo. Po krátké přestřelce odvedli příslušníci německé tajné policie zraněného Balabána do Petschkova paláce.

V sídle gestapa ho čekaly výslechy a brutální mučení. Josef Balabán ale své přátele a spolupracovníky nevyzradil.

„Plno odbojářů, i významných lidí, se zlomit tím mučením nechalo. A právě je obrovským kladem a důkazem hrdinství a opravdu chlapství, že třeba Josef Balabán, a po něm když byl zatčen zraněný Josef Mašín, že prostě gestapo je nezlomilo a prakticky z nich nic nedostalo,“ připomíná historik.

Bojovník a diplomat

Důstojníci dělostřelectva Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek byli za protektorátu členy odbojové organizace Obrana národa. Ta vznikla krátce po německé okupaci území bývalého Československa v březnu 1939.

Trojice odbojářů, které dalo gestapo krycí název Tři králové, spolupracovala i díky Balabánovi s mnoha spolehlivými lidmi a informátory.

„Stali se skutečně takovým motorem toho vojenského odboje v letech 1939-1941. A každý z těch Tří králů byl nějak zajímavý a nějak jiný. A Balabán byl z nich taková duše, taková ta rozhodující osoba. Mašín s Morávkem byli takoví bojovníci a Balabán byl všechno dohromady – bojovník, diplomat, organizátor,“ vysvětluje Marek.

Smržových a Svatošových. Dvě ulice v Praze nesou jména odbojářů z heydrichiády

Číst článek

Balabánovo zatčení tak znamenalo velkou ztrátu nejen pro Tři krále, ale i pro celý vojenský odboj.

„On byl prostě taková vyzrálá osobnost až politického státnického charakteru. A proto právě tihle lidi – jako byli Tři králové a všichni jejich spolupracovníci, když padli v odboji, tak nám po roce 1945 obrovským způsobem chyběli. A jejich ztráty, jsou ztráty, které symbolicky pociťujeme v mnohé míře dodnes.“

28. září 1941 se stal zastupujícím říšským protektorem Reinhard Heydrich - ten začal okamžitě likvidovat vojenské velení Obrany národa. Josef Balabán skončil 3. října na popravišti v pražské Ruzyni.

V té době už gestapo věznilo i Josefa Mašína, na svobodě tak zůstával jen Václav Morávek. Ten zemřel během přestřelky s gestapem v březnu 1942.

Josef Balabán byl v roce 2005 povýšen in memoriam do hodnosti generálmajora. Místo jeho zatčení připomíná v Dejvicích pamětní deska.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme