'Gorbačove, otevřete Braniborskou bránu,‘ vyzval před 30 lety americký prezident Reagan

Před třiceti lety americký prezident Ronald Reagan vybídl Sovětský svaz, aby ukončil rozdělení Berlína na jeho západní a východní část. V historickém projevu před Braniborskou bránou Reagan vyzval tehdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova, aby Berlínskou zeď strhl.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ronald Reagan 13. června 1987 v projevu před Braniborskou bránou v Berlíně vyzval k pádu Berlínské zdi. | Foto: White House Press Office | Zdroj: Wikimedia Commons

„Generální tajemníku Gorbačove, pokud hledáte mír, pokud máte v zájmu bezpečnost Sovětského svazu a východní Evropy a pokud chcete liberalizaci, přijeďte sem a otevřete Braniborskou bránu," přesně těmito slovy Raegan v roce 1987 vybídl Gorbačova, aby ukončil rozdělení Berlína.

Jeho výzva měla u berlínského publika velký úspěch. Ještě hlasitěji se ale lidé ozvali potom, co Reagan Gorbačovovi vzkázal, aby strhl Berlínskou zeď.

'Génius zla' Heydrich jako nástupce Hitlera? Neusiloval o to, píší v Německu

Číst článek

Reagan ve svém projevu připomněl i několik set let starou historii Berlína a několikrát přepnul do němčiny. Použil dokonce i slova z populární písně Marlene Ditrichové.

Němčinu při svém projevu v Berlíně oprášil i Reaganův předchůdce J. F. Kennedy. Zatímco Kennedy ale v německém hlavním městě mluvil dva roky po výstavbě Berlínské zdi, Reagan před Braniborskou bránou vystoupil dva roky před jejím zbouráním.

Takto Reaganovu návštěvu v Berlíně popisoval tehdejší zpravodaj Československého rozhlasu v NDR Jozef Gáfrik. „Ronald Reagan navštívil západní Berlín v souvislosti s oslavami 750. výročí založení Berlína. Z mohutně ohlašovaného projevu se nakonec vyklubala řeč proti socialistickým zemím a proti poválečnému uspořádání v Evropě," řekl Gáfrik.

Kvůli Reaganově návštěvě do ulic vyšly desítky tisíc lidí a některé části Berlína byly zcela uzavřené.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme