Vzdělaný pragmatik s dramatickým životem. Gustáv Husák vsadil na sovětskou kartu a normalizoval

Bezmála patnáct let setrval v prezidentském úřadu Gustáv Husák. Poslanci ho zvolili třikrát po sobě, pokaždé jednomyslně. Poprvé v roce 1975. To už šest roků ve funkci šéfa KSČ normalizoval společnost. Nástupem na Hrad znovu soustředil stranickou i státní moc do jedněch rukou.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V roce 1969 se prvním tajemníkem ÚV KSČ stal Gustáv Husák. | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Gustáv Husák byl prvním Slovákem na Pražském hradě. „Měl za sebou opravdu dramatický život, byl inteligentní, vzdělaný, zažil perzekuci v 50. letech a dosažení prezidentského úřadu si určitě velmi vážil,“ připomíná Jana Čechurová z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

  • PřehrátDopolední Radiožurnál

    Inteligentní muž s dramatickým životem. Gustáv Husák po okupaci vsadil na sovětskou kartu a stal se symbolem normalizace

V 60. letech byl Husák jednou z hlavních osobností reformního proudu. Po srpnové okupaci ale vsadil na sovětskou kartu, která zaručovala cestu k moci. „V tomto ohledu byl velmi pragmatický až cynický,“ hodnotí posledního komunistického prezidenta historička.

Při jeho inteligenci a životních zkušenostech je podle Čechurové s podivem, že během jeho působení ve funkci prezidenta v 70. a 80. letech není ani stopa po sebereflexi nebo jakékoli vstřícnosti vůči společnosti.

Gustáv Husák symbolizuje dvacetiletí normalizace, která poznamenala stát i společnost. „Špatná doba, samé lži a deprese,“ shrnuje toto období našich dějin jedna z pamětnic. 

Podle jiného z pamětníků byl Husák zvláštní, chytrý, ale tvrdý vůči lidem. A iluze si příliš nedělají ani o jeho pragmatické cestě k moci v okupovaném Československu. 

Když po sametové revoluci v roce 1989 jmenoval vládu národního porozumění premiéra Čalfy, poslední komunistický prezident odstoupil. 

Gustáva Husáka vystřídal na Pražském hradě Václav Havel. Začala nová éra.

 

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme