Hašení požárů i zametání. Před 165 lety vznikl v Praze první profesionální hasičský sbor

Před 165 lety, 23. března 1853, se pražský magistrát rozhodl řešit neustále se zvyšující riziko požárů ve městě zřízením Sboru pro čištění ulic a požární ochranu. Vznikl tak vůbec první profesionální hasičský sbor nejen v Praze, ale i v Království českém.

Tento článek je více než rok starý.

Fotočlánek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslová revoluce v 19. století s sebou přinesla řadu nových problémů. Města se rozrůstala, stavěly se nové továrny a rozvíjel se průmysl. S tím souviselo také čím dál větší riziko vzniku požárů, které mohly mít fatální následky.

OBRAZEM: Před 84 lety začalo vysílání Československého rozhlasu z budovy, ve které sídlí dodnes

Číst článek

Bylo proto potřeba zlepšovat požární ochranu, která byla do té doby nedostatečná. Pražští radní si uvědomovali, že město nutně potřebuje stálou protipožární službu. Roku 1821 proto zřídili takzvané požární zálohy. Tvořili je tovaryši z cechů zvyklých pracovat s ohněm – kováři, zámečníci a zvonaři. Fungovaly ale pouze ve večerních a nočních hodinách.

V roce 1847 pak radní začali počítat s tím, že by požární ochranu zajišťovala uniformovaná občanská garda. To ale překazil revoluční rok 1848, kdy byla garda rozpuštěna.

Zlom tak nastal až v roce 1853. 23. března rozhodl Magistrát hlavního královského města Prahy o tom, že se bude starat o úklid ulic. Zřídil proto Sbor pro čištění ulic a požární ochranu. Úkolem nově vzniklé jednotky placené z obecních peněz bylo ale také hasit požáry.

Prvních 30 metařů přijal magistrát až 16. srpna. Okamžitě ale nařídil, aby představený sboru Alois Pasta vycvičil osm mužů k obsluze stříkačky a ostatní jako jejich pomocníky.

Na Karlův most se vrátilo sousoší svatého Františka Borgiáše. Kvůli špatnému stavu ale jen jeho kopie

Číst článek

Protože šlo o první speciálně vycvičenou jednotku placenou za hašení požárů, je právem považována za první profesionální hasičský sbor v Království českém.

Ústředí měli hasiči v Letenské ulici. Ještě v listopadu 1853 se stal hasebním mistrem Václav Soukup. Ten už řídil o hodně větší jednotku. Velel šesti vrchním hasičům, 24 mužům určeným k obsluze stříkačky a 38 řadovým hasičům. Kvůli vysokému počtu mužů také vznikla první poboční stanice na Starém Městě.

Od roku 1857 pak vedl pražské hasiče Josef Lammer, který měl bohaté zkušenosti z Itálie a Francie. Zavedl nové výcvikové postupy a hlavně hasičskou uniformu podle západního vzoru - plechová přilba, zelený vojenský kabát a šedé kalhoty.

Hasiči ale i nadále museli zametat ulice. O tuto povinnost „přišli“ až v roce 1866. Od roku 1872 se velicím jazykem pražských hasičů stala místo němčiny, která byla úředním jazykem celého Českého království, čeština. V tomto roce také zemřel při zásahu první hasič (další až v roce 1946). Lammer vedl sbor až do požáru Národního divadla v roce 1881, po kterém byl penzionován.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme