‚Nemsti se a až přijde vhodná doba, očisti moje jméno.‘ Před 69 lety byl komunisty zavražděn generál Píka

Původně chtěl studovat farmacii. Budoucího válečného hrdinu Heliodora Píku ale odvedli do císařské armády a odjel na frontu. V ruském zajetí se přihlásil do československých legií a bojoval ve Francii. Za druhé světové války už jako důstojník velel vojenské misi v Sovětském svazu. Po únoru 1948 ho ale komunistická justice obvinila ze špionáže a zrady a odsoudila k trestu smrti oběšením. Generál Píka zemřel 21. června 1949 ve věznici na Borech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Heliodor Píka na fotografii ze spisu StB

Generál Heliodor Píka na fotografii ze spisu StB | Zdroj: Post Bellum

„Ten slib, který jsem mu dal, kdy mě prosil: ‚Milane, nemsti se. Buď spravedlivý k lidem, snaž se odvrátit rozkol, snaž se o dorozumění. A prosím tě, až přijde vhodná doba, očisti moje jméno a starej se o maminku,‘ to zůstalo ve mně jako můj hlavní životní úkol,“ vzpomínal před časem v rozhovoru pro sdružení Post Bellum syn Heliodora Píky Milan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 69 lety byl popraven generál Heliodor Píka. Více si poslechněte v reportáži Evelyny Kulíškové.

Na obžalobě Heliodora Píky se podílel vojenský prokurátor Karel Vaš. Až do své smrti v roce 2012 popíral, že by pracoval na příkaz sovětských tajných služeb. Připustil sice, že některé skutečnosti byly - podle jeho slov - „přizpůsobeny účelu“, sám ale vinu odmítal.

„Moje činnost byla absolutně nestranná, absolutně čistá. Že v té věci potom byl možná - a to musím zdůraznit - možná nějaký zpravodajský zásah, to jsem se dozvěděl až potom. Až potom,“ citoval Radiožurnál Vaše.

Ukazujeme, že zlo není dědičné, říká historik o svém filmu, v němž žádá dcera rudého kata o odpuštění

Číst článek

Neveřejný soudní proces s Píkou začal 26. ledna 1949 a trval tři dny. Soud při něm dospěl k předem připravenému rozsudku - trestu smrti oběšením. Prezident Klement Gottwald odmítl Píkovi udělit milost a justiční vraždě tak přihlížel i Píkův bývalý spolubojovník a tehdejší ministr národní obrany Ludvík Svoboda. 

Jméno Heliodora Píky se podařilo očistit až v roce 1968. Jeho památku dnes připomíná plaketa na hlavní budově generálního štábu armády v pražských Dejvicích, u které si vojáci a politici výročí připomenou i letos. Zinscenovaný soud s generálem Heliodorem Píkou patří spolu s případem političky Milady Horákové k nejznámějším politickým procesům v komunistickém Československu.

Armáda si ve čtvrtek připomene jeho památku pietou u hlavní budovy generálního štábu v Praze.

Generál Heliodor Píka | Zdroj: Český rozhlas

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme