‚Nemsti se a až přijde vhodná doba, očisti moje jméno.‘ Před 69 lety byl komunisty zavražděn generál Píka

Původně chtěl studovat farmacii. Budoucího válečného hrdinu Heliodora Píku ale odvedli do císařské armády a odjel na frontu. V ruském zajetí se přihlásil do československých legií a bojoval ve Francii. Za druhé světové války už jako důstojník velel vojenské misi v Sovětském svazu. Po únoru 1948 ho ale komunistická justice obvinila ze špionáže a zrady a odsoudila k trestu smrti oběšením. Generál Píka zemřel 21. června 1949 ve věznici na Borech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Heliodor Píka na fotografii ze spisu StB | Zdroj: Post Bellum

„Ten slib, který jsem mu dal, kdy mě prosil: ‚Milane, nemsti se. Buď spravedlivý k lidem, snaž se odvrátit rozkol, snaž se o dorozumění. A prosím tě, až přijde vhodná doba, očisti moje jméno a starej se o maminku,‘ to zůstalo ve mně jako můj hlavní životní úkol,“ vzpomínal před časem v rozhovoru pro sdružení Post Bellum syn Heliodora Píky Milan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 69 lety byl popraven generál Heliodor Píka. Více si poslechněte v reportáži Evelyny Kulíškové.

Na obžalobě Heliodora Píky se podílel vojenský prokurátor Karel Vaš. Až do své smrti v roce 2012 popíral, že by pracoval na příkaz sovětských tajných služeb. Připustil sice, že některé skutečnosti byly - podle jeho slov - „přizpůsobeny účelu“, sám ale vinu odmítal.

„Moje činnost byla absolutně nestranná, absolutně čistá. Že v té věci potom byl možná - a to musím zdůraznit - možná nějaký zpravodajský zásah, to jsem se dozvěděl až potom. Až potom,“ citoval Radiožurnál Vaše.

Ukazujeme, že zlo není dědičné, říká historik o svém filmu, v němž žádá dcera rudého kata o odpuštění

Číst článek

Neveřejný soudní proces s Píkou začal 26. ledna 1949 a trval tři dny. Soud při něm dospěl k předem připravenému rozsudku - trestu smrti oběšením. Prezident Klement Gottwald odmítl Píkovi udělit milost a justiční vraždě tak přihlížel i Píkův bývalý spolubojovník a tehdejší ministr národní obrany Ludvík Svoboda. 

Jméno Heliodora Píky se podařilo očistit až v roce 1968. Jeho památku dnes připomíná plaketa na hlavní budově generálního štábu armády v pražských Dejvicích, u které si vojáci a politici výročí připomenou i letos. Zinscenovaný soud s generálem Heliodorem Píkou patří spolu s případem političky Milady Horákové k nejznámějším politickým procesům v komunistickém Československu.

Armáda si ve čtvrtek připomene jeho památku pietou u hlavní budovy generálního štábu v Praze.

Generál Heliodor Píka | Zdroj: Český rozhlas

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme