Středověká vikinská helma zmizela v roce 2010 krátce po nalezení. Nyní ji našla rumunská policie

Rumunská policie objevila minulý týden vzácnou helmu „vikinského původu“ pocházející až z 11. století, která se ztratila před deseti lety nedlouho po nálezu v říčním korytě.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helma byla objevena poprvé v roce 2010 během čištění koryta řeky Siret na severovýchodě Rumunska. Památkářům se ale nikdy do rukou nedostala a úřady o ní brzy ztratily přehled.

Vyšetřování vedoucí k nálezu tohoto cenného artefaktu začalo loni v prosinci, kdy policejní útvar specializovaný na objasňování trestných činů spojených s kulturním dědictvím dostal tip na to, kde se helma nachází.

Přilba „může pocházet z 11. až 13. století a představuje typ helem, které lze nejčastěji nalézt v Pobaltí a na (území někdejší) Kyjevské Rusi,“ uvedla bez bližších podrobností o okolnostech nálezu policie. Rumunský expert a kreslíř historických ilustrací Radu Olteanu uvedl, že přilba pochází z 11. století.

Předmět bude vystaven v muzeu ve východorumunském městě Jasy. Momentálně se odehrává proces jeho zařazení na soupisku památek rumunského kulturního dědictví.

Vikingové byli skandinávští mořeplavci, kteří podnikali loupeživé nájezdy a zakládali osady v dnešní Británii, Irsku, Islandu, Pobaltí či severní Francii. Někteří putovali také po řekách jihovýchodním směrem do Černomoří a dále do Byzance. Podle rozšířené teorie založili v 9. století první ruský stát, Kyjevskou Rus s hlavním městem Kyjevem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme