V Herculaneu objevili kostru ‚posledního uprchlíka‘. Muž se zřejmě snažil utéct před erupcí

Ve starořímském městě Herculaneum, které podobně jako Pompeje zničil v roce 79 výbuch sopky Vesuv, archeologové nalezli jedinečnou kostru muže. Uvedla to v pátek agentura ANSA. Podle pozice kostry se archeologové domnívají, že muž patřil mezi lidi, kterým se nepodařilo utéct z města, a dali mu přezdívku Poslední uprchlík. Objev by archeologům a historikům mohl pomoci zmapovat poslední momenty města před jeho zánikem.

Herculaneum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostru muže archeologové objevili v místech, kde bývalo pobřeží. Hlavu měl otočenou směrem k moři a v jeho blízkosti byly ohořelé trámy, které ho pravděpodobně zranily či usmrtily. Jednalo se zřejmě o muže ve věku 40 až 45 let. Jeho kosti jsou zbarvené do ruda, což jsou podle archeologů stopy po jeho krvi.

V oblasti archeologové vedli průzkum v 80. a 90. letech. Nedaleko od místa letošního nálezu objevili kostry zhruba 300 lidí, kteří zřejmě čekali na záchranu loděmi. Podle místa nálezu a pozice kostry se archeologové domnívají, že muž se neúspěšně snažil dostat na člun, který by ho zachránil před zkázou.

Archeologové ale nevylučují, že se mohlo jednat o vojáka, který se snažil organizovat evakuaci z města.

„Od tohoto objevu hodně očekáváme,“ uvedl ředitel archeologického parku Francesco Sirano. Doufá, že díky novým technologiím se archeologům podaří zmapovat nové detaily o posledních hodinách existence Herculanea.

Město bylo zničeno v roce 79 krátce po výbuchu sopky Vesuv. Herculaneum zasáhlo takzvané pyroklastické mračno, které tvoří žhavé sopečné plyny a popel. Mračno se rychle pohybuje a vyznačuje se velmi vysokou teplotou.

V případě starořímského města odborníci odhadují teplotu až na 700 stupňů. Podle spisů Plinia mladšího se jeho strýc Plinius starší snažil uspořádat evakuaci obyvatel za pomoci lodí. Pokus ale skončil neúspěchem a sám Plinius starší při erupci zahynul.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme