V lese u Týnišťka našli hledači pokladů 300 dělostřeleckých min z druhé světové války

Hledači historických cenností našli v neděli u Týnišťka na Orlickoústecku místo mincí munici. Nebezpečné dědictví z druhé světové války leželo pod zeminou v lese.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedaleko Týnišťka policejní pyrotechnici vyzvedli ze země přes 300 dělostřeleckých min | Zdroj: Policie ČR

Nálezci objev oznámili na linku 158 a operační důstojník na místo vyslal všechny dostupné hlídky. Ty prostor zabezpečily a přivolaly policejní pyrotechniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti zásahu a škody, které by munice mohla způsobit, přibližuje policejní mluvčí Lenka Vilímková

Policisté z Pyrotechnické expozitury Brno za pomocí hasičů, kteří provedli prořezávku stromů a kořenů, našli v několika vrstvách na ploše dva krát dva metry v hloubce 1,5 metrů celkem 338 kusů dělostřeleckých min tříštivých 82 mm, z druhé světové války.

Kvůli velkému množství munice si pyrotechnici museli na místo vyžádat příjezd nákladního vozidla, které za zvýšených bezpečnostních opatření převezlo nebezpečný náklad k likvidaci na stálou trhací jámu do Stráže pod Ralskem. Celý pyrotechnický zásah trval na místě 7 hodin.

Z pohledu pyrotechniků jsou k takovému množství nalezené munice přivoláni jednou až dvakrát do roka.

Co dělat, když najdete nebezpečný předmět připomínající munici?

  • Podezřelého předmětu se vůbec nedotýkejte
  • ihned informujte policii
  • podle možností do příjezdu policie zajistěte, aby se k předmětu nepřiblížila jiná osoba

Honza Ptáček, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme