Historik: Spiknutí Omladiny proti císaři Františku Josefovi? Byli to jen neorganizovaní mladí vlastenci

V posledním desetiletí 19. století, v době habsburské monarchie byli Češi přesvědčení, že jejich postavení národa má být výrazně silnější, hlavně jiné. Na našem území žili také Němci – a bylo jich tehdy zhruba stejně, jako nás – ale ti si žádné změny nepřáli. Bylo tak bez empatie nesmírně obtížně vyvažovat český a německý pohled.

Jak to bylo doopravdy Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Josef I. (1830–1916)

František Josef I. (1830–1916) | Zdroj: Profimedia

Tzv. dualismus, tedy rakousko-uherské vyrovnání v roce 1867, pak bylo pro českou stranu velké zklamání. Zvláštně se chovali i čeští politici Národní strany, tzv. staročeši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak to bylo doopravdy Ivany Chmel Denčevové

Když se jim nedařilo své požadavky v parlamentu prosadit, přestali tam chodit úplně. Přenechali tak „volné pole působnosti“ rakouským Němcům a nakonec byli zbaveni svých poslaneckých mandátů.

Českému národu zjevně chyběly politické elity, i to vedlo v roce 1874 k založení další strany: Národní strany svobodomyslné. Členům se říkalo „mladočeši“ a jejich snahou bylo získávat politické body.

Vyjednávání o uspořádání bylo víc než složité a dlouho se ani žádné řešení „nerýsovalo“. Frustrace společnosti se projevovala různě: od prostého nesouhlasu, přes neschopnost politické práce, až po radikalismus zejména mladých lidí. Ten měl souviset s tajným, a podle mínění úřadů a policie nebezpečným spolkem – a ohrožovat údajně měl i samotného císaře Františka Josefa I.

Protivládní protesty mladých

Mladí radikálové nevynechali žádnou příležitost k demonstracím a oslavám českých velikánů, např. Husa, Komenského i Havlíčka. Na Karlově mostě měla být dokonce sundána socha světce sv. Jana Nepomuckého, docházelo pak i k otevřeným protivládním protestům.

Před sto lety se českoslovenští legionáři vydali domů. Strastiplná cesta stála mnohé život

Číst článek

V květnu 1893, na jedné podobné akci, dokonce zavěsili soše císaře Františka I. – umístěné mezi Karlovým mostem a Národním divadlem – na krk oprátku. „Vše vyvrcholilo 12. září 1893, kdy si čeští vlastenci připomínali 22. výročí slibu císaře, podle kterého se měl nechat korunovat českým králem,“ říká Jiří Pernes v pořadu Jak to bylo doopravdy.

„Slib císař dokonce zopakoval, nikdy ale nesplnil, a to vlastenci těžce nesli,“ doplňuje historik. Mladí bouřliváci, lidé, kteří žili v „protihabsburském vzdoru“ zorganizovali vzpomínkové setkání na Žofínském ostrově.

Policie je rozehnala s tím, že šlo o setkání nepovolené. Většina z nich pak šla do restaurace a v této „atmosféře neúspěchu“ strhla ze stěn sochy císaře a císařovny. A protože to nebyla jediná „urážka trůnu“, začala policie pátrat a přišla se závěrem, podle kterého všechno určitě řídí nějaký tajný spolek.

Možná tak chtěla obhajovat policejní nečinnosti, neschopnost a alibismus směrem k Vídni. Policejní zprávy pak tiskly noviny a objevil se i název údajného tajného spolku: Omladina.

Nakonec přišel v letech 1893 až 1894 soudní proces. Obžalováno bylo 76 lidí, 68 z nich dostalo tresty odnětí svobody, a to od dvou týdnů až po osmileté vězení. Pro vlastence to byli hrdinové, se kterými sympatizovala i velká část veřejnosti. Všechno skončilo v roce 1895, kdy dostali všichni milost díky amnestii.

Na otázku, jestli existovalo spiknutí proti císaři, historik Jiří Pernes odpovídá: „Neexistovalo. Činnost vyvíjela jen neorganizovaná skupina mladých lidí, kteří hlasitě vyjadřovali své politické názory a emoce. Aktivity mladých pokrokářů ale později přispěly ke vzniku samostatného Československa“.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Jak to bylo doopravdy v horní části článku.

Ivana Chmel Denčevová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme