Holešov získal z New Yorku nejstarší výtisk Šachova komentáře židovského práva. Vystaví ho v synagoze

Holešov získal nejstarší výtisk komentáře židovského práva Šulchan aruchu od rabína Šacha. Kniha vyšla v roce 1663, tedy v roce, kdy holešovský rabín zemřel. Kniha bude k vidění ve studovně židovské synagogy. Správce synagogy Vratislav Brázdil získal knihu od newyorkského obchodníka. Židovský učenec Šach působil v Holešově několik let.

Holešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtisk knihy je Šachovým komentářem židovského práva, které na přelomu 15. a 16. století napsal Josef Karo pro sefardské Židy. | Zdroj: MKS Holešov

Na židovském hřbitově v Holešově je rabín Šach i pohřben, dodává Dana Podhajská z Městského kulturního střediska. „Tato kniha vyšla v roce Šachovy smrti v roce 1663 a pro nás je každopádně nejstarším výtiskem, který máme ve sbírkách v Šachově synagoze. Je unikátní především tím, že se jedná o nejstarší výtisk komentáře rabína Šacha k hnutí židovského práva,“ upřesnila pro Český rozhlas Zlín Dana Podhajská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Podhajská z Městského kulturního střediska

Výtisk je Šachovým komentářem židovského práva, které na přelomu 15. a 16. století napsal Josef Karo pro sefardské Židy. Jde o téměř shodný, ale starší výtisk, než jakým je kniha z roku 1677, kterou synagoga získala před dvěma lety.

„Rozdíl je v tom, že kniha z roku 1663 obsahuje Šachovu vsuvku k pátému dílu Šulchan aruchu, kniha z roku 1677 k dílu druhému. Navíc v tomto případě Šachův komentář doplňuje ještě komentář rabína Taze ze Lvova,“ uvedla Podhajská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme