Sokolové i vojáci z obou světových válek. Před 100 lety vznikla Hradní stráž

Před 100 lety, 7. prosince 1918, byla zvláštním rozkazem Velitelství branné moci republiky Československé zřízena zvláštní pěší setnina, která měla za úkol střežit Pražský hrad. Začala se tak psát historie Hradní stráže, která chrání sídla české hlavy státu až dodnes. Jediným obdobím, kdy neplnila své úkoly, byla druhá světová válka, kdy byla Hradní stráž zrušena a nahradil ji 1. prapor Vládního vojska.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po vzniku samostatného Československa 28. října 1918 bylo nutné zabezpečit ochranu sídla hlavy státu. Nejprve se této povinnosti zhostila Obec Sokolská z Hradčan. Ostatně Sokolové v tomto období zajišťovali strážní službu na mnoha místech nově vzniklého státu.

Střelba z vrtulníku, lodě i osvobozování rukojmí z autobusu. Soutěž odstřelovačů vyhrál policista

Číst článek

Velitelství branné moci republiky Československé vydalo 6. prosince rozkaz a samostatnou jednotku zřídilo 7. prosince 1918. Formálně setnina patřila pod 28. pěší pluk v Praze. Od roku 1919 velel tehdejší Hradní stráži velitel Hradu, který byl členem vojenského oddělení Kanceláře prezidenta republiky. Ta byla zřízena právě toho roku.

Není úplně jasné, kdo byli mezi lety 1918 a 1920 členové Hradní stráže, pouze se ví, že Sokoly nahradili legionáři, kteří bojovali v Rusku, Itálii a Francii. S tím souvisí i deset let trvající spor prezidentské kanceláře s ministerstvem národní obrany o uniformy Hradní stráže.

Legionáři totiž chtěli používat stejnokroje, ve kterých bojovali v první světové válce. Až v roce 1929 souhlasil ministr obrany, že si stráž může ponechat historické uniformy československých legionářů z francouzské, italské a ruské fronty. Ty pak Hradní stráž používala až do květnové mobilizace v roce 1938.

Druhá světová válka

V roce 1922 byl přijat dokument Organizace a funkce Hradní stráže, kterým se zakončilo období ustavování této jednotky. Ta měla čítat 195 důstojníků a „délesloužících“. V tomto období také doktor Jiří Stanislav Guth-Jarkovský zpracoval podobu slavnostních ceremoniálů. Ty platí – samozřejmě s menšími úpravami – dodnes.

Hradní stráž dostane v příštích letech nové podpůrné zbraně. Velitel Kývala očekává i rozšíření řad

Číst článek

Hradní stráž plnila své úkoly po celý zbytek období takzvané první republiky a během zářijové mobilizace byla připravena bránit Hrad. Po okupaci zbytku Československa a zřízení protektorátu Čechy a Morava byla Hradní stráž 29. června 1939 zrušena. Nahradil ji 1. prapor Vládního vojska. Jeho působnost ale byla minimální, protože většinu Hradu střežili Němci.

Po květnovém povstání v roce 1945 bylo Vládní vojsko z rozkazu prezidenta Edvarda Beneše zrušeno a funkci ochrany Pražského hradu převzali příslušníci prezidentovi ochranky z Velké Británie. Mezi lety 1945 a 1948 byla opět Hradní stráž budována podle vzoru z první republiky. Tvořili ji jak vojáci sloužící za války v zahraničí, tak příslušníci již zmíněného 1. praporu Vládního vojska.

Nové uniformy i výzbroj

Až do Benešovi abdikace měla stráž stejnou funkci a povinnosti jako za první republiky. Po zvolení Klementa Gottwalda prezidentem byla ale Hradní stráž upozaděna a plnila funkci hlavně reprezentativní, ochranu zajišťoval Zvláštní útvar Sboru národní bezpečnosti „HRAD“. Poprvé zde také sloužili vojáci základní služby. 15. prosince 1952 přestala být Hradní stráž součástí armády, ale stala se součástí ministerstva vnitra. Tomu zůstala podřízena až do 1. února 1990, kdy se opět stala součástí armády.

Vysílačky za 130 milionů. Hradní stráž dostane nové vybavení, nadřízení uvidí i jejich pohyb

Číst článek

15. března 1990 byly zavedeny nové uniformy, které navrhl filmový výtvarník Theodor Pištěk. Hradní stráž je používá dodnes, přestože se několikrát diskutovalo o jejich změně.

Hradní stráž v současnosti tvoří velitelství, dva prapory, Hudba Hradní stráže a rota zabezpečení, jejíž součástí jsou čety motocyklové, psovodů, dopravní a skladů. Celkem jde o asi 650 vojáků. Kromě svých hlavních povinností, tedy chránit Pražský hrad a zámek v Lánech, a účasti na přehlídkách a dalších slavnostech Hradní stráž také pomáhala při povodních v letech 2002 a 2013.

Pro ceremoniální účely je Hradní stráž vyzbrojena puškou vz. 52/57 v poniklované úpravě a bajonety. Od roku 2013 je také jednotka vybavena pistolemi CZ 75 PHANTOM, samopaly CZ SCORPION EVO 3 A1, útočnými puškami CZ 805 BREN a odstřelovacími puškami CZ 750.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme