Archeologové našli nevykradený hrob z doby stěhování národů, byly v něm šperky i textilie

V Sendražicích na Královéhradecku archeologové objevili šest hrobů z šestého století, tedy z doby zvané stěhování národů. Jeden hrob s pohřbenou ženou nebyl vykraden a obsahoval dvě zlaté spony vykládané polodrahokamy, korálky z jantaru, železný tkalcovský nožík, krátký meč a řadu dalších artefaktů. Podle archeologů jde na území východních Čech o velmi vzácný nález.

Obrazem Sendražice (Královéhradecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřebiště bylo objeveno v první polovině letošního roku při záchranném archeologickém výzkumu na staveništi dvou rodinných domů.

„Bohatý ženský hrob pravděpodobně patřil představitelce tehdejších společenských elit. I přesto, že většina hrobů byla ještě v průběhu šestého století vykradena, čítá celý soubor bohatou kolekci nálezů,“ uvedl v tiskové zprávě archeolog Muzea východních Čech Pavel Horník.

Hrob obsahoval kromě různých cenností také kostěný hřeben, keramickou nádobu, přeslen a dvě bohatě zdobené lučíkovité spony, na kterých se dochovaly zbytky textilu. Nálezy až 1500 let starého textilu jsou podle archeologů velmi vzácné. Zbytky textilu jsou nyní na odborné expertize v laboratořích Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze. Lidské ostatky budou podrobeny antropologickému zkoumání.

Několik tisíc nálezů

Archeologové na staveništi našli i přes 150 objektů sídliště z doby halštatské, tedy z osmého až sedmého století před naším letopočtem. Šlo především o kůlové jámy, které tvořily půdorysy nadzemních staveb. Objevili také polozemnici a soustavu zásobních jam.

Z období eneolitu archeologové v Sendražicích našli osamocený žárový hrob kultury s nálevkovitými poháry. „Středověk na ploše zanechal mohutný žlab neznámé funkce a snad i studnu,“ uvedli archeologové.

Na zkoumané ploše archeologové identifikovali a prozkoumali 165 objektů s několika tisíci nálezy. „Aktuálně jsou všechny nalezené předměty laboratorně ošetřovány a konzervovány, některé z nich čekají různé typy analýz,“ uvedla mluvčí Muzea východních Čech Veronika Hepnarová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme