Dokumentarista: Odsouzení se Slánským měli krev na rukou, režim likvidoval nepohodlné svědky

Zkrachovalá továrna ve středních Čechách vydala nečekané tajemství – dvacet beden audiovizuálních materiálů z procesu s Rudolfem Slánským. „Obrazového záznamu by mělo být až čtrnáct hodin, což je dvakrát tolik, než máme z procesu s Miladou Horákovou. Dosud jsme měli jen osmiminutový film z roku 1968,“ přibližuje jedinečnost nálezu dokumentarista Martin Vadas.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf Slánský | Zdroj: CC BY 2.0/Wikipedia

Záběry jsou natočené na 35mm filmový pás a nyní se jim věnují odborníci v Národním filmovém archivu. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s dokumentaristou Martinem Vadasem

„Materiály jsou na hořlavé podložce, negativy jsme ani neotevírali, protože by mohlo dojít k jejich zničení. Nejdůležitější pro nás bude primární záznam zvuku a obrazu, který se budeme snažit synchronizovat,“ doplňuje Vadas v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

„Pokud se originální negativ podaří skenovat ve 4K kvalitě, mohl by vzniknout i celovečerní dokument pro kina. Širší publikum by si tak mohlo prožít atmosféru procesu v koukatelné metráži, tedy třeba devadesát minut,“ naznačuje dokumentarista.

Zvukový záznam procesu v délce zhruba 17,5 hodiny má ve svém archivu i Český rozhlas. Jde o nahrávku středovlnného vysílání, které dolehlo z Československa do sídla Svobodné Evropy v Mnichově.

„Je to hodně zaprskané, pro běžného posluchače je obtížné udržet pozornost,“ hodnotí Vadas. Naproti tomu v případě aktuálně nalezených materiálů jde o primární nahrávky.

Zastrašit a zlikvidovat svědky

'Běžel mi mráz po zádech,' říká žena, která objevila desítky let ztracené záběry z procesu se Slánským

Číst článek

Účelem celého vykonstruovaného procesu bylo zastrašit a ukázat, že se to může týkat lidí na všech úrovních – včetně generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ. Roli podle Vadase hrál i Slánského židovský původ a jeho podpora státu Izrael.

Zároveň ale také šlo o lidi, kteří se podíleli na nezákonnostech v dobách upevňování komunistického režimu. „Většina z nich měla krev na rukou, takže proces sloužil i k odstranění nepohodlných svědků,“ soudí Vadas.

„Nevěřím, že by to byl impuls pro odsouzení komunismu. Ale je to důležité pro poznání toho, co byly politické procesy. K tomu budou ty záznamy výborné,“ uzavírá.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme