Zbraně, šperky a vázy u nohou zemřelého. Při stavbě elektrárny našli v Itálii nekropoli z předřímské éry

Při přípravných pracích pro stavbu elektrárny u vsi Amorosi na jihu Itálie bylo objeveno pohřebiště z předřímské éry. Podle místních úřadů byly hroby bohatě vybaveny, píše agentura Reuters.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna u Amorosi asi 45 kilometrů na severovýchod od Neapole má být součástí infrastruktury pro vysokorychlostní železniční trať.

Proč antické stavby vydržely? V Pompejích měli stavět z horkého vápna smíchaného se sopečným popelem

Číst článek

Pohřebiště o rozloze zhruba 13 tisíc metrů čtverečních pochází z doby mezi posledním obdobím doby železné a osmým až sedmým stoletím před naším letopočtem. Obsahuje 88 hrobů. U mužů se v nich nacházely zbraně, v hrobech žen bronzové ozdoby, jako jsou náramky a přívěsky.

„Mezi artefakty z hrobů je také velké množství váz různých tvarů, často naskládaných na sebe a uložených u nohou zemřelého,“ uvedl místní památkový úřad.

Podle starosty Amorosi Carmina Cachilla má „tento archeologický objev rozhodující význam pro dějiny naší kultury“. Místní média uvedla, že nález nekropole znamená důležitý posun v poznání historie starověké Kampánie, včetně každodenního života, pohřebních zvyků a společenských vztahů lidí, kteří kdysi tento italský region obývali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme