Uvnitř historického paláce v Jeruzalémě se skrývala 2700 let stará toaleta. Dovolit si ji mohli jen nejbohatší

Archeologové objevili v kdysi luxusním paláci v Jeruzalémě soukromou toaletu z doby před více než 2700 lety. Informoval o tom deník The Jerusalem Post s odkazem na izraelskou agenturu pro staré památky.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místnost s toaletou byla součástí rozlehlého sídla postaveného nad dnešním jeruzalémským Starým Městem | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Archeolog Jaakov Billig řekl, že v tak dávné době si mohlo soukromou toaletu dovolit jenom velmi málo lidí a jenom ti nejbohatší. O tisíc let později učenci definovali bohatého člověka jako někoho, kdo může „mít záchod poblíž stolu“.

Archeologové objevili nejstarší otisky chodidel v Severní Americe. Zachovají se jen ve 3D modelech

Číst článek

V hranatém prostoru nyní našli historici do hladka opracovaný stolec z vápence. Místnost byla součástí rozlehlého sídla postaveného nad dnešním jeruzalémským Starým Městem. Pod sedadlem byl hluboký septik.

V objektu se našly také kamenné hlavice sloupů a sloupy samotné. V blízkosti domu byla zřejmě zahrada se sady a vodními rostlinami, což jsou další důkazy zámožnosti majitelů. Billig nevylučuje, že palác obývali judští králové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme