Izraelské muzeum vystavuje vzácný svitek. Na jedenáctimetrovém pergamenu je 130 ilustrací

V Izraelském muzeu v Jeruzalémě bude do ledna k vidění vzácný jedenáctimetrový pergamenový svitek ze 14. století. Židovský poutník na něm malbami i textem zachytil svou pouť z Egypta do Svaté země. Takzvaný Florentský svitek je v celé délce umístěn ve skleněné vitríně na výstavě s názvem Malování poutě.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí muzeum na své webové stránce, na pergamenu je 130 ilustrací, z nichž některé doplňují popisky. Poskytují pohled na to, jak region vypadal před 700 lety.

„Svitky se většinou uchovávají srolované, mimo působení světla, takže barvy zůstávají jasné a ostré,“ řekla kurátorka Rachel Sarfatiová, která se svitkem zabývala 14 let.

Poutník zaznamenal krajinné výjevy od Egypta po Libanon, do centra pergamenu umístil jeruzalémskou Chrámovou horu, na jiná místa pak Mojžíšovu horu na Sinaji, hebronskou Hrobku proroků nebo Davidovu věž u Jaffské brány v Jeruzalémě.

Muzeum výstavu doplnilo digitálními mapami a promítanými snímky zachycujícími zobrazená místa v dnešní podobě.

Sarfatiová se poprvé o svitku dověděla v roce 2007 od kolegy, který navštívil Itálii a svitek viděl v ústřední knihovně ve Florencii. Sarfatiová si vyžádala fotografie a oskenované snímky. „Okamžitě jsem věděla, že je to pravé a že je to z dávné doby. Byly patrné detaily, znala jsem tehdejší náměty,“ řekla kurátorka.

Svitek popsal a ilustroval židovský cestovatel původem z Egypta a jeho zápis se dostal do Itálie pravděpodobně s italskými poutníky, uvedl server The Times of Israel.

Sarfatiová dostala svitek poprvé do ruky roku 2011, ale v té době už pátrala po jeho historii v rámci svého doktorandského studia na univerzitě v Tel Avivu. Disertační práci napsala na téma poutnických svitků ze 14. století a své poznatky nyní upravila pro katalog výstavy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme