Odtajněné dokumenty: Mosad pátral po Mengelem v Paraguayi a Berlíně, nacistický lékař už byl po smrti

Izraelská tajná služba Mosad chybovala při hledání nacistického lékaře Josefa Mengeleho. Podle jejího bývalého agenta to uvádějí dokumenty, které tento týden úřad odtajní.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nacistický doktor Josef Mengele

Nacistický doktor Josef Mengele | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rozvědka sledovala Mengeleho v 60. letech v Buenos Aires a později v Brazílii. Poprvé zpravodajci zatkli pouze nacistu Adolfa Eichmanna. Ve druhém případě prý dali přednost důležitějšímu úkolu.

'Anděl smrti' Mengele slouží dobru. Jeho lebku a kosti dostali studenti medicíny

Číst článek

List Jediot Achronot napsal, že dokumenty ukážou i další selhání tajné služby. Po Mengelem se prý nesprávně pátralo v Paraguayi a rozvědka sledovala i stopu v Berlíně, kde odposlouchávala jeho syna Rolfa.

Později zpravodajci zjistili, že Mengele už byl tehdy čtyři roky po smrti. Utopil se u brazilského pobřeží v roce 1979. Jeho smrt potvrdili po exhumaci v roce 1985.

Mosad odtajněné dokumenty předala památníku Jad vašem, který shromažďuje materiály o holokaustu. Události kolem pátrání po Mengelem jsou známé už z minulosti. Poprvé je ale potvrdí i sama tajná služba.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme