Po třech vesnicích u dukovanské elektrárny zbyly jen kapličky. Dodnes jsou udržované

Výroba elektřiny výrazně změnila část Třebíčska. Údolí Jihlavky zaplavila Dalešická přehrada, a stavbě jaderné elektrárny musely ustoupit tři obce. Dodnes po nich zůstaly jen tři kapličky, které teď stojí v podstatě uprostřed přírody.

Fotogalerie Třebíč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V roce 1971 bylo občanům oznámeno, aby se sešli v sokolovně. Byli proti, ale nemohli nic dělat. V roce 1980 ty vesnice oficiálně zanikly,“ říká pro Český rozhlas Vysočina předseda Klubu českých turistů na Třebíčsku Ladislav Tomáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po třech vesnicích u dukovanské elektrárny zbyly jen kapličky. Dodnes jsou udržované

Tehdy šlo o obce Skryje, Lipňany a Heřmanice. Po všech zůstaly jen kapličky, a například u té v bývalých Skryjích si člověk může představovat, že kdysi stála uprostřed návsi nedaleko rybníka. 

Po desetiletích se k ní člověk dostane krátkou procházkou od elektrárny původní alejí. Na první pohled je vidět, že je kaplička udržovaná. U vchodu jsou ve vázách čerstvé květiny, dokonce i plyšové hračky.

Vyzdobená, dokonce i miskou bonbonů, je i turistická odpočívka vedle kaple. A lidé tomu místu stále říkají Skryje. „Autobusová zastávka se jmenuje JE Dukovany Skryje,“ potvrzuje Ladislav Tomáš.

Lipňany a Heřmanice

Jen pár desítek metrů od plotu elektrárny stojí kaplička svatých Cyrila a Metoděje, která zbyla po vesnici Lipňany.

Udržení čtyř bloků Dukovan v provozu do roku 2047 bude stát 55 miliard, uvedl nový ředitel elektrárny

Číst článek

„Byla to nejmenší ze tří zaniklých obcí. Správa patřila pod Místní národní výbor ve Skryjích,“ říká Ladislav Tomáš. A dodává, že se turisté často u kapličky fotografují s chladícími věžemi elektrárny za zády.

Třetí zaniklou obcí byly Heřmanice. Jejich kaplička je největší, a spíš připomíná malý kostelík. Prošla rekonstrukcí včetně nové střechy, takže mezi břízami svítí novotou.

Plot kolem jaderné elektrárny Dukovany je dlouhý asi šest kilometrů. Těsně podél něj ale člověk kvůli bezpečnostním opatřením projít nemůže.

Procházka nebo projížďka na kole kolem elektrárny a tří kapliček se tak prodlouží na stále příjemných sedm kilometrů.

Irena Šarounová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme