Tichá demonstrace za svobodu. Poslední rozloučení s Palachem v tichu, které řvalo
Smuteční obřad za Jana Palacha se konal 25. ledna 1969 za účasti statisíců lidí z celé republiky. Palachovy ostatky byly vystaveny v Karolinu a dav, který se s ním přišel rozloučit, se v absolutním tichu posouval centem Prahy. Samotný pohřeb proběhl na Olšanských hřbitovech, nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan. „Věřím, že konal z lásky k životu, o čemž svědčí fakt, že se na něj dodnes vzpomíná. Ač zemřel, ještě mluví,“ líčí farář.
Dne 24. ledna 1969 v předvečer pohřbu Jana Palacha odvysílal Československý rozhlas výzvu děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Františka Černého. V ní mluvil o tom, že spolužáci a vyučující z fakulty a jiných vysokých škol se chtějí svému kolegovi důstojně a pietně poklonit, a vyzval, aby se k pokojnému rozloučení se zemřelým posluchači připojili.
Smutečního obřadu k uctění památky Jana Palacha se zúčastnily statisíce lidí. Přijeli ze všech koutů republiky
Reportáž z Československého rozhlasu dále pokračuje popisem davu, který se vinul ulicemi Prahy, aby se rozloučil s Palachem, jehož ostatky byly 24. a 25. ledna vystaveny na nádvoří Karolina.
Vzdát hold přijeli lidé z celé republiky. Smuteční rozloučení zahájil rektor Univerzity Karlovy Oldřich Starý slovy o heroickém a tragickém činu, jež je výrazem čistého srdce a lásky k demokracii.
Síla ticha
Rozloučit se s Palachem přišli i jeho spolužáci a kamarádi, kteří chápali jeho čin jako hrdinský protest. „StB a policie měli strach, že na pohřbu dojde k protivládním akcím,” vzpomínal pro Paměť národa Palachův blízký přítel Štěpán Bittner.
Nejvíce na něj zapůsobilo naprosté ticho, které v pohřebním průvodu panovalo: „Dodneška je to pro mě šílený moment.“
Sochař sejmul Palachovi jeho posmrtnou masku. Zhotovil i náhrobek, ten zničili komunisti
Číst článek
Na nepřirozené ticho vzpomíná také Jan Klimeš, který na poslední rozloučení s Palachem přijel z Brna. „Nebylo slyšet spadnout jehlu, jen šoupání bot a chůzi, básník píše o tom, jak to ticho řvalo, hluboký zážitek,“ popisuje.
Z Karolina byla rakev převezena na Olšanské hřbitovy, kde se pohřbu zúčastnila rodina a pozvaní hosté. Tam nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan. „Především byl problém co kázat, jak kázat. Ujasnit si, zda šlo o sebevraždu nebo sebeobětování,“ popisoval své myšlenky Paměti národa. Podle Trojana jednal Palach z lásky k druhým.