Tichá demonstrace za svobodu. Poslední rozloučení s Palachem v tichu, které řvalo

Smuteční obřad za Jana Palacha se konal 25. ledna 1969 za účasti statisíců lidí z celé republiky. Palachovy ostatky byly vystaveny v Karolinu a dav, který se s ním přišel rozloučit, se v absolutním tichu posouval centem Prahy. Samotný pohřeb proběhl na Olšanských hřbitovech, nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan. „Věřím, že konal z lásky k životu, o čemž svědčí fakt, že se na něj dodnes vzpomíná. Ač zemřel, ještě mluví,“ líčí farář.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé při pohřbu Jana Palacha, 25. ledna 1969

Lidé při pohřbu Jana Palacha, 25. ledna 1969 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dne 24. ledna 1969 v předvečer pohřbu Jana Palacha odvysílal Československý rozhlas výzvu děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Františka Černého. V ní mluvil o tom, že spolužáci a vyučující z fakulty a jiných vysokých škol se chtějí svému kolegovi důstojně a pietně poklonit, a vyzval, aby se k pokojnému rozloučení se zemřelým posluchači připojili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smutečního obřadu k uctění památky Jana Palacha se zúčastnily statisíce lidí. Přijeli ze všech koutů republiky

Reportáž z Československého rozhlasu dále pokračuje popisem davu, který se vinul ulicemi Prahy, aby se rozloučil s Palachem, jehož ostatky byly 24. a 25. ledna vystaveny na nádvoří Karolina.

Vzdát hold přijeli lidé z celé republiky. Smuteční rozloučení zahájil rektor Univerzity Karlovy Oldřich Starý slovy o heroickém a tragickém činu, jež je výrazem čistého srdce a lásky k demokracii.

Síla ticha

Rozloučit se s Palachem přišli i jeho spolužáci a kamarádi, kteří chápali jeho čin jako hrdinský protest. StB a policie měli strach, že na pohřbu dojde k protivládním akcím,” vzpomínal pro Paměť národa Palachův blízký přítel Štěpán Bittner.

Nejvíce na něj zapůsobilo naprosté ticho, které v pohřebním průvodu panovalo: Dodneška je to pro mě šílený moment.“

Sochař sejmul Palachovi jeho posmrtnou masku. Zhotovil i náhrobek, ten zničili komunisti

Číst článek

Na nepřirozené ticho vzpomíná také Jan Klimeš, který na poslední rozloučení s Palachem přijel z Brna. Nebylo slyšet spadnout jehlu, jen šoupání bot a chůzi, básník píše o tom, jak to ticho řvalo, hluboký zážitek,“ popisuje.

Z Karolina byla rakev převezena na Olšanské hřbitovy, kde se pohřbu zúčastnila rodina a pozvaní hosté. Tam nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan. „Především byl problém co kázat, jak kázat. Ujasnit si, zda šlo o sebevraždu nebo sebeobětování,“ popisoval své myšlenky Paměti národa. Podle Trojana jednal Palach z lásky k druhým.

Lucie Korcová, zup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme