Polsko chce z Louvru získat zpět obraz, který zmizel během druhé světové války

Nejen odcizená a pokoutně získaná africká a latinskoamerická díla uchovávají významná evropská muzea. Svého vlastnictví se teď dožaduje i Polsko. Ve francouzském Louvru se nachází obraz, který zmizel z vratislavské sbírky za druhé světové války.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Holandský břeh řeky od Hana van Goyena

Obraz Holandský břeh řeky od Hana van Goyena | Zdroj: Polské ministerstvo kultury a národního dědictví

Polsko usiluje o navrácení obrazu Holandský břeh řeky od nizozemského krajináře Jana van Goyena. Obraz je v současnosti ve vlastnictví pařížského muzea umění v Louvru.

Do jeho sbírky ale přibyl nedávno, v roce 2012. Historická cesta obrazu od nizozemského malíře je mnohem delší a komplikovanější. Zasáhla do něj i druhá světová válka.

V Českých Budějovicích vystavují originály Warhola, Rembrandta i Dürera. K vidění jsou jen jeden den

Číst článek

Slezskému muzeu umění ve Vratislavi daroval v roce 1881 městský radní August Fisher celkem dva obrazy od van Goyena. Jedním z nich byl Holandský břeh řeky.

Za druhé světové války spravoval umělecké sbírky muzea profesor Günther Grundmann. Obával se spojeneckého bombardování a v roce 1942 rozhodl o vytvoření 80 skladů, kam nakázal vystěhovat vzácná díla, aby nebyla zničena.

Van Goyenův obraz byl ukrytý s dalšími díly v kostele ve městě Kamieniec Ząbkowicki, které je téměř na hranicích s dnešní Českou republikou. Oblast potom obsadily jednotky Rudé armády, a tady stopy končí.

Ztrátu nejen tohoto obrazu, ale i dalších odhalil až v únoru roku 1946 delegát ministerstva kultury pro zajištění sbírek v Dolním Slezsku Stefan Styczyński. Samotný vstup do kostela byl náročný, protože k němu bylo potřeba získat souhlas sovětského vojenského velení.

Většinu zřízených skladů, kam díla vystěhovali za války kvůli bombardování, kontrolovala sovětská armáda. Tu doprovázely takzvané trofejní brigády, ve kterých působili historici umění a muzejníci.

Abstraktní obraz visel v galeriích 75 let vzhůru nohama. Ani teď ho kurátoři nenarovnají

Číst článek

Styczyński vstoupil do kostela až po vyjednání povolení společně se starostou a bývalým farářem, který měl k úschově klíče. V tu chvíli zjistili, že několik obrazů chybí. Chyběla i část historického nábytku a zámky u několika truhel byly vypáčené. Kdo ale loupil, se dodnes neví. Díla mohli ukrást sovětští vojáci, ale i normální zloději.

Kradení obrazů

Sám delegát přiznal, že v poválečné době nekradli jenom Sověti. Podezření dokonce padlo na jednoho ze zaměstnanců odboru kultury a umění na radnici, který prý v kostele byl bez vědomí svých nadřízených. Obraz se pak na několik desítek let ztratil.

Znovu se objevil až v roce 1992 v Londýně v aukční síni Sotheby's. Deník Rzeczpospolita připomíná, že v té době se na trhu s uměleckými díly a starožitnostmi objevilo několik děl prokazatelně odcizených sovětskými trofejními brigádami.

3:28

Více než sto let hledání místa pro Slovanskou epopej. Nakonec by měla skončit v podzemí Paláce Savarin

Číst článek

V červnu 1997 se pak obraz objevil ve francouzské aukční síni galerie Tajan. Skončil pravděpodobně v soukromé sbírce a pak v Louvru. Teď o jeho navrácení usiluje Polsko. Muzeum Louvre ale zatím na restituční žádost polského ministerstva kultury nereagovalo.

Zájem o obraz vyvolal ale jiný příběh historického díla - a sice prvního vydání disertační práce Immanuela Kanta, rodáka z Královce, tedy dnes hodně skloňovaného Kaliningradu.

Francouzský prezident daroval první vydání spisu K věčnému míru papeži Františkovi a na jedné straně knihy bylo razítko Akademická čítárna ve Lvově. Lvov býval součástí Polska. Objevovaly se pak informace, že spis se stal válečnou kořistí. Místopředseda polské vlády Piotr Gliński to ale popřel.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme