Pád Jana Masaryka byl iniciován vnější silou, vycházíme z exaktních experimentů, říká kriminalista

Smrt Jana Masaryka před 70 lety dodnes nedokázaly objasnit desítky odborníků. A objevují se i další hypotézy. Tak třeba podle jedné z posledních dva muži měli vzít bezvládné tělo a vysunout ho ven přes parapet a vystrčit ven. Forenzní biomechanik, kriminalista a soudní znalec Jiří Straus, který v roce 2002 vypracoval podrobný posudek, si je ale v jednom jistý – pád byl iniciován vnější silou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vím, že to neodpovídá spontánnímu, sebevražedného pádu,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál moderátorce Patricii Strouhalové. 

K takovému závěru dospěl poté, co vycházel z přesných dat – dokumentace a ohledání místa činu, pitevního protokolu, vzdálenosti a místa dopadu, polohy těla – a také z exaktních experimentů, které se svým týmem více než dvacet let provádí.

Podle těchto experimentů dokážou přesně rekonstruovat pád lidského těla – podle trajektorie a rotace těla lze s velmi vysokou přesností říci, zda pád odpovídá pádu způsobením vnější síly, nebo zakročení vzdad, vykročení vpřed nebo o nešťastnou náhodu. 

„Musel se dostat za vnější parapet na římsu pod oknem, jedině z této polohy je technicky přijatelná varianta, aby tělo padalo vzad,“ dodává s tím, že je nepravděpodobné, aby byl v nějaké poloze přímo v okně. 

Za nepravděpodobnou variantou považuje také to, že by se Jan Masaryk z římsy odrazil sám. „Když si představíte, že stojíte u zdi, kde je 40centimetrová římsa, pod vámi je 14 metrů hloubka, to by se neodrazil v podstatě ani trénovaný sportovec,“ uzavírá. 

Patricie Strouhalová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme