Pád Jana Masaryka byl iniciován vnější silou, vycházíme z exaktních experimentů, říká kriminalista

Smrt Jana Masaryka před 70 lety dodnes nedokázaly objasnit desítky odborníků. A objevují se i další hypotézy. Tak třeba podle jedné z posledních dva muži měli vzít bezvládné tělo a vysunout ho ven přes parapet a vystrčit ven. Forenzní biomechanik, kriminalista a soudní znalec Jiří Straus, který v roce 2002 vypracoval podrobný posudek, si je ale v jednom jistý – pád byl iniciován vnější silou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vím, že to neodpovídá spontánnímu, sebevražedného pádu,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál moderátorce Patricii Strouhalové. 

K takovému závěru dospěl poté, co vycházel z přesných dat – dokumentace a ohledání místa činu, pitevního protokolu, vzdálenosti a místa dopadu, polohy těla – a také z exaktních experimentů, které se svým týmem více než dvacet let provádí.

Podle těchto experimentů dokážou přesně rekonstruovat pád lidského těla – podle trajektorie a rotace těla lze s velmi vysokou přesností říci, zda pád odpovídá pádu způsobením vnější síly, nebo zakročení vzdad, vykročení vpřed nebo o nešťastnou náhodu. 

„Musel se dostat za vnější parapet na římsu pod oknem, jedině z této polohy je technicky přijatelná varianta, aby tělo padalo vzad,“ dodává s tím, že je nepravděpodobné, aby byl v nějaké poloze přímo v okně. 

Za nepravděpodobnou variantou považuje také to, že by se Jan Masaryk z římsy odrazil sám. „Když si představíte, že stojíte u zdi, kde je 40centimetrová římsa, pod vámi je 14 metrů hloubka, to by se neodrazil v podstatě ani trénovaný sportovec,“ uzavírá. 

Patricie Strouhalová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme