Jedno z míst, kde vznikalo Československo. Zástupci Česka a Slovenska uctili památku obětí bitvy u Zborova

Právě před sto lety se odehrála slavná bitva u Zborova. Slavná byla především pro československé legie, které tehdy poprvé výrazně zasáhly do bojů první světové války. Legionáři proti přesile a se slabší výzbrojí prorazili tři linie rakousko-uherských zákopů a rozhodli celou bitvu.

Zborov / Ukrajina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stráž praporu Československé obce legionářské v historických uniformách během pietního aktu. | Foto: Milan Syruček | Zdroj: ČTK

Výročí bitvy si přímo na někdejším bojišti připomněli představitelé České a Slovenské republiky. Pietní akce se na západě Ukrajiny zúčastnili také potomci legionářů a zástupci tamních úřadů.

Fenomén Zborov: Sto let od jedné z nejslavnějších bitev našich moderních dějin

Číst článek

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář u Bratrské mohyly zdůraznil, že Zborov je jedno z míst, kde vznikalo Československo. Narážel tak na význam bitvy pro vyjednávání o vzniku samostatného státu. I díky obětem z řad legionářů totiž dokázal budoucí prezident Tomáš Garrigue Masaryk vyjednat se světovými mocnostmi uznání nezávislého Československa.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uctil památku padlých vojáků a připomněl, že u Zborova bojovali také budoucí prezident Ludvík Svoboda, spisovatel Rudolf Medek nebo generál Jan Syrový, který právě v bitvě u Zborova přišel o oko.

Pietního aktu u zrekonstruované mohyly se zúčastnili náměstkyně ministra obrany Alena Netolická (první zleva), místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (druhá zleva) a předseda sněmovny Jan Hamáček (třetí zleva). | Foto: Milan Syruček | Zdroj: ČTK

Během velkého pietního aktu, který se odehrál právě v neděli, byla odhalena také rekonstruovaná mohyla, ve které leží ostatky legionářů padlých v bitvě u Zborova. Vypadá jako zemljanka. V té totiž legionáři údajně bydleli.

Bitvu ale nepřipomíná jen mohyla. Podle reportérky Českého rozhlasu Martiny Bílé, která přímo na Ukrajině sledovala pietní akt, krajina stále vypadá jako před sto lety. Někde jsou dokonce dochované i zákopy.

Pokud vás bitva u Zborova zajímá víc, podívejte se na stránky Československé obce legionářské, kde najdete interaktivní mapu, ze které se dozvíte, jestli někdo z vaší vesnice nebo města v bitvě padl, a to jak na straně legionářské, tak na straně Rakouska-Uherska. Legionáři také vyzývají, aby lidé jako vzpomínku na legionáře zapálili v neděli v 18 hodin svíčku v rámci akce „Svíčky za padlé".

Pokud byste chtěli vidět, jak bitva probíhala, můžete v sobotu 8. července vyrazit do Milovic, kde bude probíhat rekonstrukce bitvy u Zborova.

Martina Bílá, Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme