Před 55 lety došlo k atentátu na Kennedyho. Dnes místo v Dallasu připomínají kříže na silnici

V New Yorku je po něm pojmenované letiště. Přesně na místě, kde zemřel, je to komornější. Američani si ve čtvrtek kromě Dne díkuvzdání připomínají také jedno smutné výročí, 55 let od atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v Dallasu.

Dallas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John. F. Kennedy se svou ženou minuty před atentátem | Foto: Walt Cisco/Dallas Morning News | Zdroj: Reuters

Jízda ulicemi texaského Dallasu, při níž americký prezident John Fitzgerald Kennedy společně s manželkou Jacqueline v rámci volební kampaně zdravil jásající davy, se 22. listopadu 1963 změnila v tragédii.

Kolonu půl hodiny po poledni totiž zastavily výstřely, které šestačtyřicetiletého prezidenta zasáhly do hlavy a krku. Nedlouho poté Kennedy v nemocnici zemřel.

Kennedyho vražda je dodnes předmětem nejrůznějších spekulací a konspiračních teorií. Údajný vrah, čtyřiadvacetiletý Lee Harvey Oswald, byl před zahájením soudního líčení zavražděn v budově dallaské policie místním majitelem nočního klubu Jackem Rubym.

Ten byl za zabití Oswalda odsouzen k trestu smrti, ale ještě před odvolacím procesem v roce 1967 zemřel na rakovinu.

Místo, kde se útok stal, navštívil 55 let poté reportér Radiožurnálu.

Po 55 letech

Stojím na chodníku. Silnice je trochu z kopce. Kdybych přesně tady byl před 55 lety, Kennedyho zastřelí asi tři metry ode mě. Uprostřed silnice jsou dva bílé kříže. Vypadají jako pozůstatek dočasného dopravního značení, ale značí dvě kulky, které smrtelně zranily prezidenta Kennedyho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 55 lety došlo k atentátu na amerického prezidenta Kennedyho. Jak dnes místo v Dallasu, kde zemřel, vypadá, si poslechněte v reportáži Františka Kuny.

U semaforu je červený stolek, za ním dvě dívky, které mi nabízejí, abych se projel po místech atentátu. I takové turistické akce tu jsou.

Odmítám. Raději chci zjistit, jak se to tady celé stalo, a tak dámy volají Scotta. Přichází přes chodník asi padesátiletý vysoký hubený černoch.

„Auto přijelo tamhle od kostela. Jelo po hlavní silnici a zatočilo do Elm Street. Pak přišla střelba z okna a ty dva křížky na silnici označují, kde byl Kennedy zasažen do hlavy,“ popsal reportérovi Radiožurnálu Scott.

František Kuna, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme