Jak vypadala česká královna Judita? Ze 150 fotek lebky rekonstruovali odborníci její obličej

Odborníci vytvořili vizualizaci tváře české královny Judity Durynské. Druhá manželka Přemyslovce Vladislava II. žila ve dvanáctém století. Podobu zrekonstruoval brazilský 3D designer Cícero André da Costa Moraes na základě lebečních kostí. Využil k tomu trojdimenzionální metodu. Podoba druhé české královny byla v pátek představena v Muzeu Karlova mostu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský 3D designer Cícero André da Costa Moraes představil finální rekonstrukci podoby královny Judity Durynské

Brazilský 3D designer Cícero André da Costa Moraes představil finální rekonstrukci podoby královny Judity Durynské | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Fotograf Martin Frouz pořídil loni v pražském Národním muzeu 150 snímků lebky královny Judity, které byly základem pro vytvoření její podrobné digitální kopie.

S tímto modelem pak pracoval Cícero André da Costa Moraes při rekonstrukci královnina obličeje. Při práci aplikoval anatomickou metodu, která využívá známek na kostech o úponech svalů, a metodu, která využívá znalosti tloušťky měkkých tkání na lebce.

Díky tomu vytvořil svalovou hmotu obličeje, kterou pokryla simulovaná hmota podkožního tuku a kůže. Podoba pak byla dotvořena nanesením textur, vlasů, obočí a podobně, což je už fáze do velké míry umělecká. Z výzkumu ani písemných pramenů totiž nejsou informace o Juditině barvě očí nebo barvě a délce vlasů.

Brazilský 3D designer Cícero André da Costa Moraes představil finální rekonstrukci podoby královny Judity Durynské | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

160 centimetrů, krevní skupina B

Ostatky královny Judity byly nelezeny v padesátých letech minulého století při archeologickém výzkumu románské baziliky a kláštera v Teplicích. Antropologické expertizy ukázaly, že měřila kolem 160 centimetrů, měla krevní skupinu B a zemřela na tehdejší dobu ve vysokém věku 75 až 80 let ve skvělém zdravotním stavu. Měla například všechny zuby bez jediného kazu. Juditina lebka je dnes uložena v depozitáři Národního muzea.

Červené čáry na úlomku kamene. Vědci po sedmi letech testů našli možná nejstarší známou kresbou

Číst článek

Iniciátorem výzkumu je pedagog Karel Andrle Sylor, který kandiduje v senátních volbách.  „Dostal jsem nápad, že bychom mohli tyto ostatky pohřbít ve Strahovském klášteře, protože tam byl pohřben kníže a král Vladislav, její manžel," řekl.

Spojil se proto s tehdejším opatem Michaelem Pojezdným, se kterým se domluvili na tom, že by královna mohla být letos na podzim pohřbena v kostele na Strahově, k čemuž podle Andrleho udělilo souhlas i Národní muzeum.

„Při této příležitosti si opat Pojezdný posteskl, škoda, že jsme ještě nenalezli ostatky krále Vladislava. Už dva roky tak hledáme na Strahově ostatky krále," dodal Karel Andrle Sylor. Zatím se podle něho našly tři prázdné hrobky, nyní mají vytipované další místo, kde by mohl být.

Juditin most

Judita se narodila v roce 1135, provdala se v roce 1158 za druhého českého krále Vladislava II. Podle kronikářů byla Judita ženou znamenité krásy, podnikavého ducha, mysli smělé, milovnice nauk a literatury, zběhlá v řeči latinské i ve věcech politických.

V Praze iniciovala stavbu kamenného mostu, který byl v centrální Evropě ojedinělou stavbou. Juditin most byl dokončen pravděpodobně v roce 1172. V roce 1342 jej strhla povodeň, zhruba na jeho místě byl později vybudován Karlův most.

Brazilský 3D designer Cícero André da Costa Moraes představil finální rekonstrukci podoby královny Judity Durynské | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme