Katedrála sv. Víta slaví 90 let od dokončení. Vznikala v průběhu šesti staletí, přispěli na ni chudí i bohatí

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je sídelním kostelem pražského arcibiskupa a také symbolem české státnosti. Monumentální gotická a neogotická stavba vznikala v průběhu šesti staletí. Před 90 lety, 12. května 1929, byla vysvěcena.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Víta slaví 90 let od vysvěcení | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

Základní kámen stavby byl položen v roce 1344 a byl u toho král Jan Lucemburský. „Jeho syn Karel IV. a první stavitel, toho přivezl právě Jan Lucemburský z Francie, Matyáš z Arasu. Když zemřel, tak to dodělal Petr Parléř,“ popisuje Radiožurnálu Josef Kšica – varhaník, kapelník a ředitel kúru katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

Co se za další dělo? „Samozřejmě, když zemřel Karel IV., tak vládl jeho syn Václav IV. Potom začaly husitské války – stavba katedrály se zastavila. Potom byla rekatolizace – to byl takový náboženský boj celé Evropy. A aby vzniklo něco nového, tak to musí kvasit,“ pokračuje varhaník.

Veřejná sbírka

„Potom vznikla jednota pro dostavbu katedrály sv. Víta a začaly se shromažďovat peníze. Přispívali chudí, bohatí i intelektuálové. Bylo to podobné, jako když se sbíraly prostředky na Národní divadlo,“ přibližuje.

V 19. století se dostavovala hlavně nová loď a dvě věže. Hlavní věž už byla postavena, jen se upravovala. Stará gotická stavba se přitom liší od novogotické. „Pískovcové kvádry, ten stavební materiál - je dělán ručně,“ popisuje dříve postavené částem Kšica.

O tom, že jsou věže novodobé, nejlépe svědčí čtveřice soch pod rozetou, muži mají oblečená saka.

Poslechněte si celou reportáž Radiožurnálu, který se katedrálou prošel.

Katedrála sv. Víta | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme