V klášteře ve Vyšším Brodě lidé poprvé uvidí zrestaurovaný oltář z roku 1625

Návštěvníci vyšebrodského kláštera si mohou opět prohlédnout hlavní oltář v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Po roce oprav je tato památka součástí hlavní prohlídkové trasy.

Vyšší Brod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oltář ve Vyšším Brodu | Foto: Matěj Vodička | Zdroj: Český rozhlas

Převor kláštera Justin Berka připomněl, že oltář pochází z roku 1625. „Letos se skutečně ukáže v celé své kráse. Je nádherný, bohatě sochařsky zdobený, je na něm plátkové zlato,“ říká. Restaurování stálo jeden milion 250 tisíc korun.

Rekonstrukcí prošel i systém, který umožňuje výměnu hlavních oltářních obrazů podle jednotlivých ročních období. „Dříve se to rolovalo, celá staletí, a tím se to vlastně poškozovalo. Teď je to na kladkách. Jsou tam lana a musí být dohromady osm lidí, kteří tahají za lana a obrazy přehazují,“ popisuje Justin Berka.

Lidé si budou moci také opět prohlédnout Závišův kříž a dozví se i něco o historii zkoumání Rožmberské hrobky, která leží přímo pod hlavním oltářem kostela. „Promítáme záběry z nedestruktivního průzkumu Rožmberské hrobky a zároveň jsme připravili v knihovně sezónní výstavu starých tisků, hlavně z našich atlasů,“ dodává Justin Berka.

Hlavní prohlídkovou trasu je možné navštívit až do 30. září ve všech dnech kromě neděle. Gotická sklepení ukrývající Závišův kříž se otevřou 1. července.

Matěj Vodička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme