Gottwald se bál o sebe. 'Nikdo ho neměl rád,' vzpomíná pamětnice na prvního dělnického prezidenta

Klementa Gottwalda, strůjce komunistického převratu v únoru 1948, zvolilo Národní shromáždění do prezidentské funkce o čtyři měsíce později. Svou pozici nejmocnějšího muže ve státě tak Gottwald ještě posílil.

Seriál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klement Gottwald v únoru 1948.

Klement Gottwald v únoru 1948. | Foto: Post Bellum

„Jeho volba byla jasná, zvolen byl aklamací, všemi hlasy,” říká Radiožurnálu historička Jana Čechurová z Ústavu českých dějin FF UK. „Usiloval o tuto funkci, chtěl, aby úřad prezidenta byl v Československu zachován. I když jinde v sovětském bloku zanikal.”

I když byl Gottwald nejmocnějším mužem státu, komunistou číslo 1 a prezidentem, rozhodovali a vládli sovětští poradci: prosadili kolektivizaci zemědělství a těžký průmysl. Světlé zítřky oslavovaly budovatelské písně.

Podle Čechurové je Gottwald symbolem stalinismu v Československu. „Na rozdíl třeba od Háchy a dalších, kteří postupovali, protože se báli represí vůči národu, Gottwald ze svých původních představ ustoupil, protože se bál o sebe. Byl ochotný aktivně se podílet na perzekuci lidí, o kterých věděl, že neprovedli to, z čeho jsou obviněni,” říká historička.

Podle historika Petra Koury z Filozofické fakulty UK začal Gottwald spřádat plány na převzetí moci v Československu už od svého nástupu do čela komunistické strany v roce 1929. „Ve svém nástupním projevu, který se uskutečnil 21. prosince 1929 v parlamentu, kdy poprvé hovořil jako generální tajemník Komunistické strany Československa, zmínil, že cílem této strany je zmocnit se vlády v Československu a zatočit s takzvanou buržoazií.“

Ve zmanipulovaných politických procesech na začátku 50. let padly desítky trestů smrti. Na šibenici skončili i nejbližší Gottwaldovi spolupracovníci v čele s generálním tajemníkem KSČ Rudolfem Slánským. Jejich žádosti o milost Gottwald zamítal.

Nikdo ho neměl rád

Doslova trnem v oku byl Gottwaldovi americký imperialismus. Osobitým slovníkem ho napadl i v novoročním projevu 1. ledna 1952. „Nyní musí američtí imperialističtí žraloci vidět, že chňapli po soustu, které je i pro ně příliš velké a mohou se na něm zadávit.”

V březnu 1953, pár dnů po návratu z pohřbu svého velkého vzoru a učitele Stalina, Klement Gottwald zemřel. „Oznámil nám to ředitel ve školním rozhlase, museli jsme jít na Hrad k vystavené rakvi s jeho ostatky. Pamatuji si, že byl mráz, stáli jsme asi čtyři hodiny ve frontě. Bylo to hrůzostrašné, nikdo ho neměl rád,” vzpomíná paní Věra.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme