85 metrů, 8000 tun, symbol vítězství. Rekonstrukce sochy Matka vlast volá se blíží ke konci

Svého času to byla nejvyšší socha světa a dodnes drží prvenství na evropské půdě. Slavná „Matka vlast volá“, která se tyčí nad ruským Volgogradem – dříve Stalingradem – jako připomínka tamní bitvy druhé světové války, se ale před časem začala naklánět. Na řadu proto přišla kompletní rekonstrukce. Ta teď spěje do finále.

Volgograd (Rusko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavná socha Matka vlast volá, která se tyčí nad ruským Volgogradem – dříve Stalingradem | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Rekonstrukce byla poměrně náročná a pro restaurátory šlo v mnoha ohledech o výzvu. Socha je totiž opravdu monumentální. Na výšku má 85 metrů, tedy víc než dvakrát tolik, co třeba socha Krista v brazilském Riu.

Rusko si připomíná 150 let od narození Lenina. Jeho tělo je stále vystavené na Rudém náměstí

Číst článek

Postava ženy přitom zvedá nad hlavu čtrnáctitunový meč, takže se na soše mimo jiné dost podepsaly poryvy větru. Stojí v otevřené krajině, na vyvýšeném místě zvaném Mamajevova mohyla. Železobetonová konstrukce je navíc enormně těžká na tamní podloží. Váží něco kolem 8000 tun.

Restaurátor Vadim Cerkovnikov tak už před sedmi lety varoval, že se celá socha nebezpečně naklání o víc než 22 centimetrů a že pokud se urychleně neznačně s opravami, mohlo by Rusko přijít o tuhle ikonickou sochu, která je pro něj vlastně jedním z takových symbolů vítězství ve druhé světové válce.

Opravy Matky vlasti byly rozdělené do několika etap. S prvními pracemi se začalo v roce 2017. Odborníci nejdřív vyměnili lana, která sochu kotví, a věnovali se základům. Pak přistoupili k rekonstrukci vnitřních prostor a k výměně inženýrských sítí.

‚Musíme znát pravdu.‘ Potomci obětí tvrdí, že Putin nechce odkrýt dokumenty o Stalinových zločinech

Číst článek

Teprve když bylo tohle všechno hotové, mohlo podél sochy vyrůst lešení a mohlo se začít s obnovou vnějšího povrchu. Podle restaurátorů na ní přitom bylo přes 180 tisíc různých vad, které museli opravit – různých puklin a spár.

V tuhle chvíli je už rekonstrukce ve finální etapě, kdy je lešení dole a upravuje se už jenom okolí pomníku. Celkově to byla ale vůbec nejrozsáhlejší rekonstrukce od roku 1967, kdy byla socha slavnostně odhalená.

Všechny opravy mají být hotové do 9. května, kdy si Rusko připomíná 75. výročí porážky nacistického Německa. Původně byly při té příležitosti naplánované velké oslavy, ty teď ale překazila pandemie nemoci covid-19.

Kromě ceremonií, jako měla být ta ve Volgogradu, tak byla na neurčito posunutá i každoroční vojenská přehlídka na Rudém náměstí. Řada ruských regionů omezila vycházení. Nějakou dobu tedy ještě určité potrvá, než se do Volgogradu vrátí turisté.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme