Korunovační klenoty uložili klíčníci zpět do Korunní komory. Prohlédlo si je více než 30 tisíc lidí

Korunovační klenoty se ve středu po deseti dnech vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Klenoty byly v minulých dnech vystaveny ve Vladislavském sále na oslavu 100. výročí vzniku Československa a 25 let od založení České republiky. Ve středu je v Korunní komoře uzamklo sedm klíčníků. První zámek uzamkl prezident Miloš Zeman, hned po něm ke dveřím přistoupili premiér Andrej Babiš (ANO) a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korunovační klenoty: Svatováclavská koruna, královské žezlo a královské jablko | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Jeden z klíčů od vstupních dveří patří i pražské primátorce Adrianě Krnáčové, kterou ve středu při ceremoniálu zastoupila její náměstkyně Eva Kislingerová (ANO), která uzamkla poslední zámek. Krnáčová se středeční ceremonie nezúčastnila z pracovních důvodů. „Primátorka je na jednání pracovní skupiny k dostavbě Pražského okruhu,“ řekl ČTK její poradce Martin Vodička.

Další klíče od komory mají předseda Senátu Milan Štěch, předseda Sněmovny Radek Vondráček a děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Ondřej Pávek.

Více než 30 tisíc návštěvníků

Klenoty, které jsou symbolem české státnosti, jsou vystavovány pouze při výjimečných příležitostech, během mandátu prezidenta Zemana to bylo potřetí. Prvně tomu bylo po jeho zvolení v roce 2013, podruhé při oslavách 700. výročí narození císaře Karla IV. v roce 2016 a potřetí letos. Klenoty byly vystaveny od minulého úterý a přišlo si je prohlédnout 32 300 lidí. V květnu 2013 byly vystaveny deset dnů a vidělo je přes 31 000 lidí, o tři roky později přišlo za dva týdny 40 000 návštěvníků.

Klenoty byly letos vystaveny v nové bezpečnostní vitríně, díky níž si je lidé proti minulosti mohli prohlédnout ze všech stran. Ve vitríně, která byla používána dříve a kterou v době první republiky vytvořil architekt Josef Gočár, byly tentokrát vystaveny památky spojené se svatým Václavem.

Britské korunovační klenoty přežily válku v krabici od sušenek, odhalil dokument BBC

Číst článek

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. Ostatní předměty jsou novější.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme