Zvon z lodi Kryštofa Kolumba jde do dražby. Jeho cena by mohla být až 60 milionů dolarů

Bronzový zvon z lodi Santa Maria, který zazněl i v roce 1492, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus poprvé doplul ke břehům Ameriky, půjde znovu do dražby. Vzácný předmět vlastní italský potápěč Roberto Mazzara, který ho objevil v roce 1994 při ponoru k vraku jiného plavidla poblíž Portugalska.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bronzový zvon z lodi Santa Maria, který zazněl i v roce 1492, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus poprvé doplul ke břehům Ameriky (na snímku z roku 2002) | Zdroj: Reuters

Mazzara se zvon pokoušel prodat už několikrát, naposledy v roce 2018, ale nebyl spokojen s cenou šest milionů dolarů (128 milionů korun), což byla nejvyšší nabídka v internetové aukci. Tentokrát má dražba na této ceně začít, napsal list The Times.

Aukce filmových klapek na zlínském festivalu vynesla 2,75 milionu korun. Výtěžek podpoří začínající filmaře

Číst článek

Zvon se bude prodávat na soukromé aukci v Miami, datum ale ještě nebylo stanoveno. „Pokud by to bylo 12. října, tak by to bylo skvělé,“ řekl Mazzara agentuře EFE s odkazem na den, kdy se připomíná výročí Kolumbova objevu. Právě 12. října 1492 totiž námořníci z jeho lodi spatřili jeden z Bahamských ostrovů.

Podle EFE odborníci cenu zvonu odhadují na 30 až 60 milionů dolarů (642 milionů až 1,3 miliardy korun). Silně poškozený artefakt je totiž jednou z mála dochovaných hmotných památek, která připomíná Kolumbovu první objevitelskou cestu, jež byla historickým milníkem.

Picasso, Warhol i Giacometti. Kvůli rozvodu sběratelů jde do aukce sbírka umění za miliardy korun

Číst článek

Mazzara doufá, že zvon v aukci získá veřejná instituce, aby předmět mohl být přístupný veřejnosti.

Loď Santa Maria najela koncem roku 1492 na mělčinu u ostrova Hispaniola a do Španělska už se nevrátila. Zvon, který údajně patřil kartografovi Juanu de la Cosovi, se později dostal na palubu lodi San Salvador, která s nákladem zlata ztroskotala v roce 1555 u Portugalska.

Někteří experti o původu zvonu pochybují, Mazzara má ale k dispozici posudky univerzity v Zaragoze, která předmět datovala do 15. století, a další listinné důkazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme