První magnetický pás z procesu s Rudolfem Slánským je technicky dokonalý. Čeká ho digitalizace

Český rozhlas převzal od Národního filmového archívu prvních deset magnetických pásů se záznamy z vykonstruovaného procesu s tzv. spikleneckým centrem Rudolfa Slánského na začátku 50. let. Rozhlasové nahrávky se spolu s filmovými dokumenty ze soudního líčení objevily nedávno ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech. Kvůli obavám ze znehodnocení vzácného materiálu postupovali pracovníci archivu při prvním poslechu velmi opatrně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pás nebudu samozřejmě zakládat běžným způsobem, abych ho položil na talíř, ale naopak talíř z magnetofonu sejmu a ten pás se na něj pokusím posunout,“ popisuje opatrný postup práce s vzácnými páskami Miroslav Turek z archivu Českého rozhlasu a magnetofonový pás přesouvá z krabice na kovový talíř a přenáší ho na studiový magnetofon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž přímo z archivu Českého rozhlasu

Na pásce je jmenovka se základními údaji. „Čekat bychom měli Vlado Clementise, pás byl natočen 21. 11. 1952, byl to druhý den procesu a signatura s názvem Pankrác, to znamená přímo soudní síň,“ předčítá jmenovku Turek.

Pásek se rozeběhl a ze studiového magnetofonu zní originální soudní projev Vlado Clementise.

„Něco takového jsem ani nečekal,“ přiznává ohromeně archivář Turek. „Je to naprosto dokonalý, excelentní záznam. Kdyby mi někdo řekl, že byl natočen včera, tak bych mu to klidně věřil.“

„Bezpochyby je to jeden z největších unikátů za posledních několik desítek let, které se podařilo objevit a který teď můžeme zpracovat, zdigitalizovat a nabídnout jak historikům, tak veřejnosti a to je úžásné,“ dodává Dušan Radovanovič, vedoucí archivních a programových fondů Českého rozhlasu, kam právě přibyl jeden opravdu výjimečný archivní kousek.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme