‚Chybělo nám očištění od komunistů.‘ Nacismus byl podle Mejstříka srovnatelný s minulým režimem

Češi se pořádně nevypořádali s komunismem, prohlásil ve speciálním vysílání Radiožurnálu účastník revolučních dní a bývalý politik Martin Mejstřík. „To zlo se musí pojmenovat,“ mínil. Spolu s ním byl hostem pořadu Nikola Hořejš z ústavu STEM, který mluvil o tom, že Češi hledí do budoucna s obavami. „Česká společnost očekává, že co bude dál, bude už jen horší,“ popisuje Hořejš.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý studentský vůdce Martin Mejstřík svoji práci po revoluci nepovažuje za zcela dokonanou.

Přehrát

00:00 / 00:00

17. listopad Speciál. Hosté jsou Martin Mejstřík a Nikola Hořejš

„Chtěli jsme společnost bez komunistů. Domnívali jsme se, že jsme nad komunistickou totalitou zvítězili a že samozřejmě bude následovat vypořádání s totalitou a komunismus bude zakázán stejně jako nacismus, protože je srovnatelný minimálně počtem obětí,“ vysvětluje.

„Věděli jsme, že svoboda je v protikladu s komunismem. Nedá se stavět demokracie na písku. Musíme pojmenovat zlo a říct, že komunismus zlobil,“ apeluje na dnešní politiky Mejstřík.

„Česko by za demokracii dostalo takové průměrné vysvědčení, 43 procent lidí říká, že je demokracie v pořádku. Jsme na tom ale oproti jiným zemím v regionu dobře, nechceme vládu silné ruky, nevážíme si diktátorů, Putina a dalších. Vysvědčení to ale není zářné,“ přidává pohled sociologa Nikola Hořejš.

Martin Mejtřík bývalý politik a studentský vůdce. Působil v Senátu a v zastupitelstvu Prahy 1. Staví se proti komunismu.

Nikola Hořejš je sociolog, programový ředitel nadace Blízkosobě a spolupracovník výzkumného ústavu STEM.

Mejstřík se v rozhovoru pro Radiožurnál nevyhnul kritice současných politických elit. „Chybělo nám očištění od komunistů. Justice, policie i armáda zůstala infiltrována komunisty. Já naprosto chápu českou společnost, že je rozčarovaná. Je to selhání opravdu všech elit po roce 1989,“ tvrdí.

„Nejsme v katastrofických číslech, ale cítíme extrémní vystrašení do budoucna. Nevíme, kam jdeme, česká společnost očekává, že co bude dál, bude už jen horší,“ popisuje Hořejš. „Češi si velmi často myslí, že nemají moc měnit věci,“ podotýká.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v přiloženém audiu nahoře ve článku.

Jan Pokorný, ava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme