Masarykova slova jsou pozoruhodná, myslí si ředitel Národního muzea o objevené nahrávce

Když slavil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk osmdesáté narozeniny, vystoupil na Pražském hradě s projevem „O potřebách národa a státu“ a mimo jiné dostal i dvacetimilionový dar. Autentický zvukový záznam ze 7. března roku 1930 se našel teprve nedávno a ve středu dopoledne ho představilo Národní muzeum.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Pro ředitele Národního muzea a historika v jedné osobě Michala Lukeše jsou Masarykova slova pozoruhodná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Michaely Veteškové o nové nahrávce Masaryka

„On vlastně reagoval i na to, že jenom několik dnů předtím na Národním shromáždění československý parlament přijal známý zákon 'Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát'. Zároveň přijal ještě druhý zákon, kdy dal Masarykovi jako prezidentovi k dispozici 20 milionů korun československých tehdejších.“

V projevu z Pražském hradu před poslanci a senátory mimo jiné vysvětluje, jak s penězi naloží. Například říká, že podpoří vznik speciálních ústavů pro léčení a studium rakoviny a výstavbu domů pro chudé.

Fonografické válečky sloužily před sto lety k zaznamenávání zvukových nahrávek. | Foto: Michaela Vetešková

Projev prvního československého prezidenta Masaryka ze dne 7. března 1930 v psané verzi existoval. Málokdo ale tušil, že do roku 1966 ho měl v archivech tehdejší Československý rozhlas. Odtud pak putoval do depozitářů Národního muzea, kde ho nedávno díky digitalizaci objevili.

I když je zvuková nahrávka na 90 let starém válečku delší, zachovala se asi polovina záznamu - tedy 12 minut, a podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše, na ní prezident Masaryk mluví například o tom, jak důležitá je pro národ kultura a vzdělanost.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme