Metrová čepel, třiceticentimetrový jílec. Izraelský potápěč našel na mořském dně 900 let starý meč

Izraelský potápěč Šlomi Kacim našel o víkendu při potápění u izraelského pobřeží meč starý 900 let. Informovala o tom izraelská agentura pro staré památky, již citoval deník The Jerusalem Post.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kacin zpozoroval na dně předměty jako úlomky keramiky a části kamenných i kovových kotev. Mezi nimi ležel meč s metrovou čepelí a třiceticentimetrovým jílcem.

Houbař na Jesenicku našel bronzový meč. Podle expertizy je zbraň stará přes 3300 let

Číst článek

Dostal se na povrch dna zřejmě přesunem písku. Protože se Kacin bál, že by sedimenty zbraň mohly znovu zakrýt, vyzvedl ji a obrátil se na izraelskou agenturu pro staré památky (IAA). Meč je sice pokryt nánosem, ale je zřejmě ze železa.

„Ten meč, který se uchoval ve výborném stavu, je krásný a vzácný nález a zjevně patřil nějakému křižáckému rytíři,“ sdělil deníku The Jerusalem Post Nir Distelfeld z izraelské agentury pro staré památky.

Ředitel agentury Eli Escosido řekl, že „až bude meč očištěn a až ho prohlédnou vědci v laboratoři, bude vystaven, aby ho mohla spatřit veřejnost“.

Nálezce na Rychnovsku objevil bronzový meč starý přes 3000 let. ‚Stále je ostrý,‘ říká archeoložka

Číst článek

Kobi Šarvit, který vede oddělení mořské archeologie, vysvětlil, že nález je z pobřeží pod pohořím Karmel, z místa, které bylo odedávna využíváno jako přirozené kotviště, protože chránilo lodě za bouří.

„Zdejší podmínky sem lákaly obchodní lodě po staletí. Je tady mnoho archeologických nálezů a nedávno nalezený meč je jedním z nich,“ řekl Šarvit.

IAA se o místo, kde ležel meč, zajímá od června. Ukazuje se, že sem lodě připlouvaly už před 4000 lety a používaly ho jako přirozené kotviště. Nález meče znamená, že takto bylo používáno ještě před 900 lety.

Předměty ale často zakryje písek převalující se na dně. „I nejslabší bouře písek přesune, takže se odhalí určitá část dna a jiná se zase zakryje,“ řekl Šarvit. Podle něj mezi Izraelci přibývá fanoušků potápění, takže se nachází více předmětů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme