Městečko i obraz od Picassa. Před 80 lety německá a italská letadla zničila španělskou Guerniku

Před 80 lety svět poznal jméno baskického městečka Guernica. Německé a italské letectvo si při dlouhém náletu vyzkoušely taktiku kobercového bombardování. Zničená Guernica ale nevešla do dějin jako vojenský cíl. Město se stalo hlavně symbolem záměrného zabíjení civilistů. A inspirovalo malíře Pabla Picassa k vytvoření slavného obrazu. Plátno Guernica je opět v centru pozornosti nejen ve Španělsku.

Guernica/Španělsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Pabla Picassa Guernica | Zdroj: Reuters

Trhy v Guernice v dnešní době lákají do ulic města tisíce lidí a i pondělí 26. dubna 1937 bylo v baskickém městečku dnem trhu. Po několikahodinovém bombardování ale zůstaly z města jen trosky se stovkami obětí.

Guernica byla baštou levicových republikánů v bojích občanské války proti nacionalistům Francisca Franca. Zkázu města zachytil malíř Pablo Picasso na svém slavném monumentálním plátně.

„Když za Picassem přišli republikáni, aby namaloval Guernicu, nebyl si vůbec jistý, jestli to zvládne. Ale zvládnul. Ten obraz je dodnes pro nás základním měřítkem, když přemýšlíme o smrti při bombardování. Sám Picasso vycházel ze svých vlastních představ o násilí, teroru, panice a strachu v extrémních lidských podmínkách," řekl Radiožurnálu Timothy James Clark.

Clark je kurátor výstavy Pieta a teror u Picassa: Cesta ke Guernice, která je právě k vidění v madridském Muzeu královny Sofie. Tahle instituce uchovává i samotný obraz Guernica.

Uctít památku obětí přijela do Guerniky uctít i delegace z japonského Nagasaki | Foto: Reuters

„Stav obrazu je křehký, ale stabilní. Uvažujeme o tom, že bychom z plátna odstranili lak, který tam zbyl z posledního převozu Guerniky ze Spojených států. Pokud to ale uděláme, nebudeme se obrazu nijak dotýkat ani s ním hýbat, protože by mu to neprospělo," vysvětlil ředitel muzea Manuel Borja - Villel.

Baskický parlament má ve čtvrtek projednávat návrh na přesun slavného obrazu domů, do Guerniky. Španělská vláda i madridské muzeum ale něco takového zatím vždy jasně odmítly. Plátno už procestovalo 30 zemí a skoro devadesátkrát ho museli balit a přesouvat.

Na motivy událostí v Guernice vznikl v roce 2016 taky celovečerní film. Příběh volně navazuje na skutečnou postavu britského novináře George Steera, který o útoku na Guerniku jako první informoval. Přímo v Guernice se teď 80 let po zničení města setkali tamní starousedlíci s potomky německých pilotů, kteří na Guerniku útočili.

Madrid na výročí zase nechal odstranit starou pamětní tabuli na hlavním hřbitově, která děkovala německým pilotům za nasazení v občanské válce. Samotné Německo se za nálet na Guerniku omluvilo v roce 1997.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme