Pražské metro slaví 45 let. Komunisté si jeho otevřením chtěli udobřit vztahy se Sovětským svazem

Byla to tenkrát před 45 lety na stanici Kačerov velká sláva. Slavnostní otevření prvního úseku trasy C 9. května 1974 mělo připomínat osvobození Prahy Rudou armádou. Pro komunistický režim to byla příležitost manifestovat dobré vztahy se Sovětským svazem pošramocené na konci 60. let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Archiv DPP

„Přišli především sovětští lidé, odborníci, technici, bez jejichž pomoci bychom nemohli dnešní svátek slavit a považujeme ho proto za svátek společný,“ pronesl tehdy primátor Prahy Zdeněk Zuska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražské metro slaví 45 let. Komunisté si jeho otevřením chtěli udobřit vztahy se Sovětským svazem. Téma pro Jaroslava Skalického

Metro ale otevřel šéf KSČ Gustáv Husák. Od začátku jezdily v podzemí vagony sovětské výroby, ze Sovětského svazu pocházely i další technologie a zařízení - třeba eskalátory.

Ideologové socialismu představovali metro jako stavbu československo-sovětské spolupráce. Symbolizovaly to názvy stanic Moskevská a Leninova.

„V těch dřívějších dobách bylo v pravomoci zvláštní komise při městském výboru KSČ – tento politický orgán rozhodoval o pojmenování stanic. V západním vestibulu se objevila obrovská reliéfní plastika V. I. Lenina, po roce 1990 zůstala na místě a byla před ní postavena trafika, takže není vidět,“ popsal Radiožurnálu Pavel Fojtík z pražského dopravního podniku.

Metro má v současnosti délku 65 km. V roce 1978 začal provoz na první části trasy A. Třetí žlutá trasa B byla spuštěna roku 1985.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme