‚Dej na sebe pozor, miláčku.‘ Konzervátoři zrekonstruovali milostný dopis z druhé světové války

Britští konzervátoři zrekonstruovali milostný dopis z druhé světové války. Ve vraku lodi ležel 80 let. Informuje o tom deník The Guardian. Napsal ho neznámý voják ženě jménem Iris. Dopis je jedním z více než 700 psaní nalezených ve vraku britské nákladní lodi SS Gairsoppa.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neznámý voják, který sloužil na území dnešního Pákistánu, v dopise Iris píše: „Dej na sebe pozor, miláčku, nejen kvůli sobě... ale také kvůli mně.“ Také si představoval, že ji drží v náruči, a doufal v brzký konec krvavé války, píše server The Guardian.

Jsem jediný Žid na světě, který se modlí za zdraví nacistů, říká lovec Zuroff. Závodí s časem i covidem

Číst článek

Podle konzervátorky britského Poštovního muzea Jackie Coppenová voják napsal dopis na velmi tenký a křehký papír. Psaní leželo na dně moře téměř pět kilometrů pod hladinou 80 let.

Loď SS Gairsoppa při cestě do Velké Británie v roce 1941 u Irska zasáhlo torpédo z německé ponorky. Vrak v roce 2011 objevila americká společnost Odyssey Marine Exploration. Vylovila z něj desítky tun stříbra a dopisy.

Hromady poštovních pytlů a usazeniny utěsnily nákladní prostor. Ochránily tak dopisy před světlem, teplem, kyslíkem a mořskými proudy. Anaerobní prostředí podle konzervátorů zpomalilo jejich rozklad.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme