Na prahu katastrofy. Rusko ukázalo přes 200 dokumentů k Mnichovské dohodě

Od uzavření osudové Mnichovské dohody uplynulo osmdesát let. Řada historických dokumentů osvětlujících události konce září 1938 byla přitom doteď utajená nebo nevystavená. A širší veřejnosti tak zůstala neznámá. Některé z takových listin v těchto dnech vystavuje v Moskvě ruský federální archiv a Radiožurnál vyzpovídal jeho historiky.

Od zpravodaje z místa Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benito Mussolini a Adolf Hitler v Mnichově, červen 1940

Benito Mussolini a Adolf Hitler v Mnichově, červen 1940 | Foto: National Archives and Records Administration

Mnichov 38 - Na prahu katastrofy, takto lakonicky nazvali expozici více dvou set dokumentů ve výstavním sále ruských federálních archivů. Na jejím vzniku se podílel i mladý ruský historik Rejfat Sultanov.

„Na úplném začátku ukazujeme dokument z tajné porady německého vedení v listopadu 1937. V jejím průběhu padlo rozhodnutí o připojení Rakouska a také sudetské oblasti Československa k říši,“ přibližuje pro Radiožurnál Sultanov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskva mnichovskou dohodu pečlivě sledovala, ukazuje výstava s dvěma stovkami materiálů. Natáčel zpravodaj Martin Dorazín

„Bylo rozhodnuto dosáhnout přičlenění těchto území nehledě na veškerá rizika, jakýmkoli způsobem a jakýmikoli metodami. Situace se tím zkomplikovala a vyostřila,“ doplňuje.

Dalším materiálem je ověřená kopie záznamu rozhovoru předsedy britské tajné rady lorda Halifaxe s německým vůdcem Adolfem Hitlerem, datovaná 19. listopadem 1937.

„Na základě tohoto dokumentu dospíváme k závěru, že Britové a konkrétně lord Halifax dali Hitlerovi najevo, že jestli ke změnám hranic ve střední Evropě dojde mírovou cestou, Velká Británie nebude proti. To v zásadě Němcům rozvázalo ruce,“ vysvětluje mladý ruský historik.

Připravovaný útok na Československo

Na moskevské výstavě jsou také k vidění podrobnosti německého plánu zvaného Grün.„Plán vypracoval německý generální štáb v roce 1938 jako náhradní variantu. Pro případ, že se nepodaří mírovým způsobem dosáhnout připojení Sudet,“ vypráví Sultanov.

25:18

Eduard Stehlík: Hitler v roce 1938 vyhrál mediální válku. Je otázka, jestli by skutečně zaútočil

Číst článek

„Víme, že československo-německá hranice byla dobře opevněná. Německo proto plánovalo vést úder z území Rakouska. Tento úsek hranice byl z československé strany nejslabším místem. To měl být mohutný úder z jihu,“ upřesňuje.

Dalším zajímavým materiálem je protokol z mnichovské konference, který pochází ze Stalinova osobního archivu.

Z ruského vojenského archivu je to fotokopie britsko-německého ujednání ze 30. září 1938, což byl v podstatě pakt o nenapadení, říká ruský historik Sultanov.

Sovětská vojska v plné bojové pohotovosti

Českému odbornému i laickému publiku je asi většina těchto věcí známá. Moskevská výstava Mnichov 38 je ale pozoruhodná tím, jak pečlivě sledovali sovětští diplomati vývoj sudetoněmecké otázky v Československu.

Mnichovská dohoda patří k nejtemnějším kapitolám vztahů Česka a Německa, prohlásil ministr Maas

Číst článek

„Tyto dokumenty nebo hlášení o změnách situace v Československu ukazují, že sovětské vedení bylo velmi dobře informováno,“ dodává Sultanov.

Dokumenty ukazují, že sovětská vojska byla ve dnech mnichovské konference v plné bojové pohotovosti.

To potvrzuje i kurátor výstavy Valerij Arcybašev: „Na výstavě je mnoho odtajněných dokumentů zpravodajských služeb, přičemž nejen sovětských, ale i polských a německých. Na dotykových obrazovkách si můžete prohlédnout hlášení poradce sovětského vojenského přidělence v Praze majora Kašuby. Ty jasně ilustrují, že nenastal žádný mír, o kterém mluvil Chamberlain po návratu z Mnichova jako o triumfu anglické diplomacie.“

Historika Arcybaševa nejvíc v archivech dojala fotografie československého vojáka, který se modlí na hrobě prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka za svou zemi.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme