Mohl se plavit po moři. Obrovský parní stroj ale nakonec před 110 lety skončil v dole na Příbramsku
Hornické muzeum v Příbrami si letos připomíná jedno významné výročí. V březnu 1914, tedy před 110 lety, zde dělníci nainstalovali monumentální těžní parní stroj, který patřil mezi nejvýkonnější v Rakousku-Uhersku. Desítky let tam spolehlivě sloužil na dole Anna při těžbě stříbra a olova. Teď je jedním nejvýznamnějších exponátů muzea. Obrovský parní těžní stroj má dva válce a je vysoký osm metrů.
„V letošním roce uplynulo 110 let od okamžiku, kdy byl tento stroj přepraven z Prahy Karlína, z továrny Breitfeld, Daněk i spol., pozdější Českomoravská–Kolben–Daněk, do Příbrami a instalován zde na Březových horách ve strojovně dolu Anna. Přijel sem vlakem. Jednotlivé části parního těžního stroje byly na vlakovém nádraží naloženy na povozy,“ popisuje ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.
Stroj o výkonu 750 koňských sil k dolu potom z příbramského vlakového nádraží dovezli koně. Moc ale nechybělo a mohl brázdit oceány a moře.
„Původně byl tento stroj určen pro zaoceánský parník Rakouska-Uherska, nicméně rejdaři si ten parník neodebrali. Březovský báňský závod tehdy představoval hlavní zásobnici Rakouska-Uherska při těžbě stříbra a olova, a důl Anna v té době nutně potřeboval nový, výkonnější těžní stroj,“ doplňuje ředitel muzea.
Parní stroj na dole Anna byl ve 30. letech 20. století jediným parním strojem v Evropě těžícím z hloubky 1350 metrů. Pracoval bez jakýchkoliv poruch, závad a komplikací až do roku 1978, kdy skončila těžba.
Další zajímavosti o monumentálním stroji si můžete poslechnout v reportáži výše.