Muzeum bitvy o Británii získalo německý Heinkel. Namalovalo jej jako stroj, který sestřelil Čechoslovák

Úterý je ve Spojeném království Dnem bitvy o Británii. Právě před osmdesáti lety utrpěla německá luftwave útočící na ostrovní zemi těžké ztráty a válečné štěstí se začalo definitivně obracet na stranu Britů. Napomohli tomu i čeští piloti v řadách RAF. Poněkud neobvyklé pocty se teď dostalo jednomu z nich – Bohumilu Fürstovi.

Hawkinge (Velká Británie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tohle je takzvaná spodní gondola, hlavní vchod do letadla. Tady byl umístěn kulomet. A támhle nahoře je sedadlo, kde seděl střelec obsluhující horní kulomet. A tady byly umístěny bomby,“ popisuje pro Radiožurnál Dave.

Přehrát

00:00 / 00:00

Muzeum bitvy o Británii získalo německý Heinkel. Více si poslechněte v reportáži Jaromíra Marka

Uvnitř vypadá Heinkel 111 skoro jako autobus. Trup je dlouhý téměř 17 metrů. Ve své době to byla opravdová létající pevnost.

A právě takové monstrum sestřelil před 80 lety Bohumil Fürst: „Podle hlášení o bojové činnosti jsme si takřka jistí, že bombardér zlikvidoval Bohumil Fürst z 310. perutě. Na místě operovala i kanadská peruť, ale tento sestřel je připsán českému pilotovi.“

Nejvíc bojových letů i úspěchů. Před 80 lety v Británii vznikla 310. stíhací československá peruť

Číst článek

Soukromé Muzeum bitvy o Británii získalo obří Heinkel 111 na jaře. Protože ve svých sbírkách mají torzo letounu sestřeleného Fürstem, rozhodli se dát veteránovi stejný vzhled, jako měl letoun, jehož části vyhrabali před lety ze země. 

„Kde zbytky letounu leží, se vědělo. V roce 1986 tam začali stavět domy a na jedno páteční odpoledne, když odešli dělníci, nás na stavbu pustili a my vykopali, co bylo v našich silách. Tehdy jsme ještě netušili, že jednou budeme mít celý bombardér Heinkel 111 a budeme ho moci namalovat tak, jak vypadal sestřelený stroj,“ ukazuje Dave Brocklehurst podvozek a velký kus prostřílené horní gondoly.

Pod exponáty je panel s fotografií českého letce Bohumila Fürsta, zvěčněného na křídle stíhačky s maskotem jednotky, anglickým kokršpanělem Rekem.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme