Říkalo se jim Ritchie Boys. Někteří Židé proti Hitlerovi bojovali, přibližuje historik Outrata

Přezdívalo se jim Ritchie Boys. Prošli speciálním vojenským výcvikem, a protože uměli perfektně německy, americké velení je nasazovalo hlavně k výslechům a jako špiony. Do Spojených států utekli z nacistického Německa před jistou smrtí, byli totiž Židé. O židovském odboji za druhé světové války mluvil v pořadu Host Lucie Výborné historik Filip Outrata.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovské rodiny byly podle něj před nástupem Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 zapojené do života v Německu. „Měli třeba svoje židovské obce, ale zároveň se cítili být Němci, měli německé přátele,“ popisuje historik Filip Outrata.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se němečtí židovští vojáci vyrovnávali s tragédií holocaustu? Poslechněte si celý rozhovor s historikem Filipem Outratou

„Velice rychle, téměř přes noc, ale došlo k tomu, že se to jejich postavení zásadně změnilo. Najednou byli v pozici cizinců, v pozici občanů druhé, třetí kategorie, kterým byla zakazována jedna činnost za druhou,“ doplňuje.

Postupně se od nich odvraceli i ti nejvěrnější přátelé, kteří později začali mít i protižidovské výpady.

Židé přesto podle něj tehdy v Německu zůstávali kvůli tomu, že se jim nechtělo s rodinu odcházet z rodné země do neznáma. Navíc jiné státy nebyly často k migraci příliš vstřícné. Dostat se z Německa tak podle něj bylo sice možné, ale dost obtížné. A rodiny do ciziny vysílali hlavně své syny, kteří pak doma nechali své rodiče, sourozence i lásky.

„Byli to synové, byli to právě ti nejstarší synové nejčastěji, kteří měli asi i největší šanci, že se prostě jaksi uchytí a také jako pokračovatelé rodu.“

„Pro rodiče to musela být šílená věc. Věděli, že svoje dítě už zřejmě neuvidí a jeho další osud je nejasný,“ přibližuje historik.

Netušili ani, jestli se jim samotným podaří přežít, přesto se vydali na nebezpečnou cestu za hranice Evropy.

Boj proti Hitlerovi

V řadách protihitlerovské koalice bojovalo na milion židovských vojáků, a to včetně těch československých v zahraničních jednotkách.

Historik Filip Outrata byl hostem ve vysílání Radiožurnálu | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhas

Na východě tvořili dokonce téměř třetinu mužstva, na západě až 60 procent. Účastnili se bitev jak těch leteckých v Anglii, tak na východní frontě u Sokolova, Kyjeva, Dukly, ale i u Dunkerque. A nemálo jich padlo.

„Většinou šlo ale o Židy z jiných zemí než z Německa, ti byli v mnohém znevýhodněni,“ vysvětluje Outrata.

„Jednak se jim často vůbec nepodařilo ze země dostat, a pak byli také na začátku války v pozici nepřátelských cizinců, protože měli německou národnost. Kdyby měli tu možnost, zapojilo by se jich do boje proti Hitlerovi mnohem víc,“ dodává.

Židé z Ritchie Boys

Po křišťálové noci bylo na odchod z Německa pozdě. Bylo jasné, že celým rodinám už se vycestovat nepodaří, a tak rodiče vybírali obvykle nejstarší ze svých synů a vysílali je do bezpečí.

Některým se ještě podařilo získat pro ně americké vízum, jiní riskovali a utíkali přes hranice ilegálně.

Necelým dvěma tisícovkám v Německu narozených chlapců se podařilo dostat do speciálního programu v Camp Ritchie v Marylandu, kde podstoupili několikaměsíční vojenský výcvik se zaměřením na výslechy válečných zajatců. Stali se z nich Ritchie Boys, tedy židovští uprchlíci z Německa, kteří pak vyslýchali německé vojáky.

„Byli velmi blízko některých rozhodujících bojů. Například když došlo k německé protiofenzívě v Ardenách, tak byli vepředu, a často se dostali do zajetí. Dva členové této jednotky byli identifikováni německými vojáky jako Židé a jeden fanatický seržant je nechal někde v lesích zastřelit,“ popisuje Outrata.

Nakladatelství Vyšehrad pod redakčním vedením Outraty vydalo také nyní knihu novináře Bruce Hendersona nazvanou Synové a vojáci: Neznámý příběh Židů, kteří unikli nacistům a vrátili se bojovat proti Hitlerovi. 

Kniha, která přináší nový pohled na židovský odboj za druhé světové války, vznikla na základě rozhovorů s těmito válečnými veterány.

Proč Ritchie Boys někdy při výsleších předstírali, že jsou sovětští, a ne američtí vyšetřovatelé? A podařilo jim po válce znovu setkat se svými rodinami? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Petr Král, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme