Před 200 lety zemřel Napoleon Bonaparte. ‚Osamělost ho sžírala jako kyselina. To ho zabilo,‘ říká spisovatel

„Kdo se bojí, že bude pokořen, je již poražen“ anebo „dělá-li soupeř chybu, netřeba ho rušit“. To jsou citáty Napoleona Bonaparteho. Ve středu je to přesně 200 let, co slavný generál, vojevůdce a císař zemřel. Během svého života ale dokázal překreslit mapu Evropy.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacques-Louis David: Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci

Jacques-Louis David: Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci | Foto: Jacques-Louis David | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

„Stal se velikánem, protože předčil vítěze, kteří ho předcházeli, a protože má za sebou takové divy, které dnes jen stěží chápeme,“ tak o Napoleonovi psal francouzský spisovatel Francois René de Chateaubriand.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 200 lety zemřel Napoleon Bonaparte. Více si poslechněte v reportáži Martina Baluchy

Přitom stačilo málo a Napoleon se nenarodil jako Francouz. Tři měsíce před jeho narozením totiž byla Korsika vojensky připojena k Francii.

Napoleon pocházel z rodiny úřednické šlechty. Měl sice titul, ale nepříliš mnoho peněz. I proto už v devíti letech nastoupil na vojenské učiliště v Brienne-le-Chateau. „V Brienne jsou kolem něj děti z francouzských aristokratických rodin. Nemá s nimi vůbec nic společného. V kolektivu ho nebraly. Proto se stranil, byl hrdý a pyšný,“ popsal historik Jacques Jourquin.

Napoleon nakonec vystudoval prestižní vojenskou akademii v Paříži, kde se specializoval na dělostřelectvo. Už tehdy mu někteří jeho učitelé předvídali velkou budoucnost v případě, že mu pomůžou okolnosti.

Pomohla mu revoluce

A přesně to se stalo. V roce 1789 vypukla Velká francouzská revoluce. I když Napoleon nebyl ze začátku žádným revolucionářem, společenské změny mu otevřely cestu ke hvězdám. Ve 24 letech se stal generálem, rychle ovládl Itálii, německé státy i Nizozemsko.

Pro některé věhlasný vojevůdce, pro jiné otrokář. Francie si připomíná 200 let od smrti Napoleona

Číst článek

„Sám se vystavoval smrtelnému nebezpečí. Několikrát se stalo, že přímo vedle něj dopadly dělové koule. I přes to neměl strach,“ dodal Jourquin.

V té době už byl Napoleon několik let ženatý s Joséfinou. Zpočátku se ji nelíbil, podváděla ho a na veřejnosti zesměšňovala jeho milostné dopisy.

Postupně se ale jejich vztah proměnil a Napoleon měl navrch. „Moc dobře věděla, že krása je pomíjivá. Začínaly se jí objevovat vrásky. Napoleon si toho zatím nevšímal, ale ona stejně jako ostatní to velmi dobře viděli,“ přiblížil historik Jean Tulard.

Zabila ho osamělost

V roce 1805 se Napoleon dostal až na Moravu. V předvečer bitvy u Slavkova si dal své oblíbené brambory s cibulí a obešel vojáky, kteří na jeho počest zapalovali pochodně. „Ruští a rakouští generálové to viděli a mysleli si, že Francouzi zapalují své tábořiště, aby se mohli stáhnout,“ vysvětlil historik Oleg Sokolov.

Napoleon u Slavkova porazil jak rakouského císaře Františka I., tak i ruského cara Alexandra I. a jeho generála Michaila Kutuzova, který o několik let později ukončil Napoleonovo tažení v Rusku.

Malý velký vojevůdce, který změnil osud Evropy. Před 250 lety se narodil Napoleon Bonaparte

Číst článek

Francouzského císaře už potom stíhaly jen samé porážky. V roce 1813 prohrál v Bitvě národů u Lipska a následně skončil ve vyhnanství na ostrově Elba. I přes to, že se mu podařilo shromáždit nové vojsko, tak v rozhodující bitvě u Waterloo v roce 1815 znovu prohrál.

V dalším vyhnanství na ostrově svaté Heleny nakonec zemřel. „Byl sám ve svém malém pokoji. Přemýšlel a díval se, jak neustále prší. Jedl a četl ve vaně. Osamělost ho sžírala jako kyselina. Myslím, že tohle Napoleona nakonec zabilo,“ uzavírá spisovatel Jean-Paul Kauffmann.

Napoleon změnil Evropu a zanechal po sobě odkaz v podobě občanského zákoníku, který ve Francii zčásti platí dodnes. Založil také moderní školy, přispěl k rozvoji francouzských měst a zavedl systém prefektů, Řád čestné legie i číslování ulic, které se rozšířilo po Evropě.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme