V Londýně budou dražit Napoleonův klobouk. Jsou v něm i vlasy, které podle DNA patří francouzskému císaři

V Londýně se bude v říjnu dražit klobouk, který podle analýzy vzorků DNA patřil francouzskému vojevůdci a politikovi Napoleonovi Bonapartemu. Stávající majitel koupil klobouk v malé aukci v Německu; přišel mu v mnoha ohledech podobný dvourohým kloboukům, jaké nosil vojevůdce. Uvnitř pokrývky hlavy se našlo několik vlasů, jejichž analýza později prokázala, že klobouk nosil právě Napoleon.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Londýně se bude v říjnu dražit klobouk, který podle analýzy vzorků DNA patřil francouzskému vojevůdci a politikovi Napoleonovi Bonapartemu | Zdroj: Bonhams

Aukční síň Bonhams nyní klobouk vystavuje v Hongkongu, poté bude k vidění v Paříži a dražit se bude 27. října v Londýně, uvedla agentura Reuters.

Před 200 lety zemřel Napoleon Bonaparte. ‚Osamělost ho sžírala jako kyselina. To ho zabilo,‘ říká spisovatel

Číst článek

„Při podrobném zkoumání obsahu klobouku jsme objevili pět vlasů. Dva z těchto vlasů byly podrobně analyzovány a nesly Napoleonovy markery (DNA),“ uvedl Simon Cottle, ředitel evropské pobočky síně Bonhams.

Nákup v Německu byl podle Cottlea „dílem naprosté náhody“, prodejci nevěděli o slavném majiteli. Kupující ale začal klobouk podrobně zkoumat, rozměry i stářím odpovídal Napoleonovi. Následovalo zkoumání mnoha metodami, včetně elektronové mikroskopie.

V minulosti se již dražilo několik klobouků, které patřily Napoleonovi. Tento je ale podle aukční síně první, který obsahuje stopy DNA. Ty předchozí často dali do prodeje staré šlechtické rodiny se vztahem k císaři nebo potomci vojáků, kteří velitelův klobouk sebrali na bitevním poli.

Odhadní cena je 100 000 až 150 000 liber (3 až 4,4 miliony korun). V minulosti se jeden z klobouků prodal za 2,5 milionu dolarů (53,5 milionu korun), uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme