Národní muzeum hledá stařičké české nahrávky. ‚Šmejdí‘ kvůli nim v amerických antikvariátech

Kdysi se tam ukrýval Al Capone a jeho lidé - teď je chicagské podzemí zajímavé pro lovce starých českých nahrávek. Malý výzkumný tým Národního muzea se opakovaně vydává do míst, kde měly před sto lety své krámky desítky českých emigrantů. Cílem je vypátrat, a poté digitalizovat nejstarší zvukové nahrávky v češtině, které vznikaly právě v Americe. Společně s týmem se tentokrát vydal do sklepení i Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Chicago Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi oblečením a hrnci mohou historici najít poklady.

Mezi oblečením a hrnci mohou historici najít poklady. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

České dědictví se v Chicagu se skrývá už jenom v názvech, jako jsou Dvořákův park nebo Čermákova ulice. Skutečné hmatatelné poklady pro českou historii může ale skrývat 18. ulice. „Srdce plzeňské čtvrti, kde v minulosti žilo na 200 tisíc Čechů,“ říká Filip Šír z Národního muzea o čtvrti, kde kdysi bylo nespočet českých obchodů s hudebninami.

Esesáci vraždí české lidi, ozvalo se z éteru volání o pomoc. Před 74 lety se rozhlas snažili obsadit nacisti

Číst článek

„Působili tady tři zásadní a zajímaví prodejci. Josef Jirán byl nejstarší a nejdéle působící. Pro nás je to taková hvězda,“ vysvětluje výzkumník.

„Myslíme si, že naproti němu měl obchod František Prošek, v angličtině Frank Prosek. Nyní je tam pojišťovna na auta. Prošek nebyl hudebník nebo opravář hudebních nástrojů. Prodával plynové bomby a světla, což ale bylo před rokem 1910 spojené právě i s prodejem gramofonových desek,“ pokračuje.

Posledním zásadním prodejcem hudebnin v té době byl Tomáš Košatka. „Ten sídlil v čísle popisném 1425. A tady dnes máme antikvariát s retro divnými věcmi,“ ukazuje. Do obchodu se bohužel ale ve středu kolem poledne návštěvníci nedostanou, mají zavřeno.

Sto let stará nahrávka

Naproti stojí další antikvariát se jménem Pilsen Vintage, který ve výloze láká i na gramofonové nahrávky. Redaktor Českého rozhlasu společně s výzkumníky přesvědčili majitele, aby jim ukázal zboží, které má uložené ve skladu. Kromě hrnců, krabic a oblečení se zde skrývají i desky se starými českými nahrávkami.

„Z klasických kousků tady máme Beer Barrel Polka, Škoda Lásky, Foukněte muzikanti do plechu. A tady je Sokolská hlídka a Heda Polka,“ popisuje více než sto let staré šelakové desky Šír.

„Nabídneme mu pět dolarů, a buď bude rád, nebo ne,“ říká historik. Majitel souhlasil, desku tedy s sebou výzkumníci povezou do Čech. „Nejdřív projde rukama pana Gabriela Gössela, aby řekl, jestli je nebo není raritní. Já osobně jsem tohoto autora nebo kapelu nikdy neviděl,“ dodává.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme