Útěk občanů na Západ i zmanipulované komunální volby. Poslechněte si, jak se v NDR hroutil komunismus

Po konci 2. světové války bylo Německo rozděleno na čtyři okupační zóny. A zatímco v roce 1949 vznikla spojením americké, britské a francouzské zóny Spolková republika Německo (SRN), na území sovětské zóny vznikla Německá demokratická republika (NDR).

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínská zeď

Berlínská zeď | Foto: Vítek Svoboda | Zdroj: Český rozhlas

Německo bylo sjednoceno až přistoupením NDR k SRN v říjnu 1990. Tomu předcházel bouřlivý, zhruba rok a půl trvající proces, který jsme se pokusili alespoň v některých uzlových bodech zachytit. Včetně reflexe klíčových momentů historie NDR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se v bývalé NDR hroutil komunismus (repríza)

Dvě klíčové události dějin NDR - protikomunistické povstání z června 1953 a stavbu berlínské zdi v srpnu 1961, připomínáme prostřednictvím sumarizačních příspěvků z roku 1990, kdy byly v rámci svých výročí tyto události v dosluhující NDR obsáhlé.

Další příspěvky se už vážou ke krizi a transformaci NDR v posledním období její existence. První z nich připomíná komunální volby z jara 1989. Došlo při nich k rozsáhlým podvodům (což se později potvrdilo). Podvod představoval bezprostřední impulz k sílícím demonstracím proti východoněmeckému režimu.

Z východního do západního Německa se od války přestěhovalo více než 4,5 milionu Němců | Foto: Ruzbeh Oweyssi, Wikimedia Commons

Následným klíčovým momentem byl pak masový odchod východoněmeckých občanů na Západ – nejprve přes Maďarsko, a poté přes západoněmecké ambasády ve Varšavě a hlavně v Praze. Také tyto události jsme ilustrovali ukázkou z dobového zpravodajství.

A pak už to jelo

Další rozhlasové nahrávky připomínající dění v roce 1989, jsou věnovány mohutným oslavám 40. výročí vzniku NDR (které v kontextu událostí v sovětském bloku – a hlavně samotné NDR – působí jak z jiného světa). Těsně následující mocenský pád dlouholetého východoněmeckého vůdce Honeckera, pád berlínské zdi, konec ústavního zakotvení vedoucí úlohy komunistické SED, nástup nové vlády a (nejprve) velmi opatrné a posléze stále více sílící volání po sjednocení Německa.

Následující rok je prezentován prvními svobodnými volbami na území NDR od roku 1932, a to v březnu 1990. Komunisté v nich drtivě prohráli a na základě jejich výsledků se pak v zemi ustavila nekomunistická vláda.

Další ukázky jsou věnovány různým jednáním, která vyústila ve sjednocení Německa. Zazní také reportáž o prvním dnu měnové unie mezi SRN a NDR, která vešla v platnost 1. července 1990. Poslední zařazená ukázka je pak klíčová pasáž rozhlasové reportáže z českého vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk, a to o oslavách sjednocení Německa ze 4. října 1990.

Premiérový pořad z cyklu Archiv Plus najdete v audiozáznamu. Připravil Pavel Hlavatý.

Útěk východních němců z NDR přes Velvyslanectví NSR v Praze na západ | Foto: Český rozhlas

Pavel Hlavatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme