Nejvlivnější kniha po bibli? Marxův Kapitál vyšel před 150 lety, pro mnohé je přitažlivý i dnes

Karl Marx napsal svou nejvlivnější knihu s názvem Kapitál v knihovně Britského muzea. Její první díl vyšel před 150 lety, 14. září 1867, a zejména levicově orientovaní experti ji pokládají za nejvlivnější knižní titul, hned po bibli.

Doporučujeme Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karl Marx, německý filozof a politický publicista

Karl Marx, německý filozof a politický publicista | Foto: John Jabez Edwin Mayall | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Kapitálu se určitě nedá upřít, že ovlivnil myšlení a životy milionů lidí na celém světě. A v něm navrhované řešení v podobě vyvlastnění kapitalistů a nástupu spravedlivějšího socialistického uspořádání se pokusila realizovat řada režimů. To ale vždy selhalo, přesto si marxismus zachoval schopnost oslovovat i dnes. Podle profesora historie mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igora Lukeše je to dáno „schopností zatnout drápky do duší lidí, protože si vypůjčil univerzální témata křesťanství".

Hodnota Kapitálu pro dnešní svět spočívá podle odborníků především v jeho detailním popisu tehdejší reality - je jedinečným dílem, které i prostřednictvím dat celistvě popisuje ekonomickou realitu poloviny 19. století, hlavně ve Velké Británii.

Dílo je nyní aktuální například v souvislosti s diskutovaným problémem příjmové či majetkové nerovnosti, jež je podle některých nadměrná a může vyvolávat rizika včetně zvýšeného sociálního napětí.

Marx, německý filozof a politický publicista, vytvořil společně s německým filozofem Bedřichem Engelsem vlastní pojetí dějin, založené na ekonomických zákonitostech. Ve společnosti je podle nich přítomen konflikt mezi ovládanými a vládnoucími, který může být odstraněn zrušením soukromého vlastnictví výrobních prostředků a nastolením beztřídní, komunistické společnosti.

Kromě aktuálního modelu kapitalismu Marx popsal i samotnou genezi jeho vzniku. A ve svém politicko-ekonomickém spisu Kapitál s podtitulem Kritika politické ekonomie podal od té doby nejlepší analýzu přechodu společnosti od feudalismu ke kapitalismu a hlubokou ekonomickou kritiku kapitalismu, období volné soutěže.

Sám stačil dopsat a roku 1867 vydat pouze první díl, zbylé dva sestavil ze zápisků po jeho smrti jeho spolupracovník Bedřich Engels. Sporný čtvrtý díl s názvem Teorie nadhodnoty, často nepovažovaný za součást díla, poprvé publikoval Karl Kautsky v letech 1905 až 1910.

První díl Kapitálu hlavně analyzoval tehdejší výrobní proces, druhý a třetí díl pak popsaly nevyhnutelnou revoluci a kolaps kapitalismu.

Marxův Kapitál je v českých antikvariátech nedostatkovým zbožím

Číst článek

Karl Heinrich Marx pocházel z porýnského městečka Trevír, kde jeho děd a strýc působili jako rabíni. Na přání svého otce šel studovat práva do Bonnu. Po roce přešel na univerzitu do Berlína, kde vystudoval filozofii a historii. Z Německa odjel do Paříže a posléze do Bruselu, než trvale zakotvil v Londýně.

Sám nebyl příliš výdělečně zdatný a jeho osmičlenná rodina přežívala díky příteli Engelsovi a jeho podílu v manchesterské továrně. V roce 1864 stál Marx u zrodu mezinárodního dělnického sdružení První internacionála, na jejímž vedení se podílel.

Ve stáří se z revolucionáře stal středostavovský gentleman, který své nemoci léčil v lázních, mimo jiné v Karlových Varech. Zemřel v roce 1883 v Londýně, kde je také pohřben.

Socialistický systém, reprezentující Marxův odkaz, byl na počátku 90. let minulého století poražen a vítězství slavila liberální demokracie. Ekonomická krize v roce 2008 však otřásla vírou ve stávající společenský a ekonomický řád a Marxovy myšlenky znovu zažívají renesanci, zejména u levicově orientovaných intelektuálů. Jak dodává historik Lukeš, „marxismus nefunguje, přesto bude pro některé lidi vždy přitažlivý".

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme