Německo odkoupilo boeing, který v 70. letech unesli teroristé. Zamíří do muzea

Německé ministerstvo odkoupilo zpátky letadlo, které v roce 1977 unesli teroristé do Mogadiša. Za vyřazený Boeing 737 zaplatilo brazilské firmě v přepočtu půl milionu korun. Úřady ho chtějí vystavit v jihoněmeckém Friedrichshafenu.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unesené letadlo společnosti Lufthansa

Unesené letadlo společnosti Lufthansa | Foto: Wikimedia Commons | Zdroj: Wikimedia Commons

Letadlo v 70. letech sloužilo pod názvem Landshut ve společnosti Lufthansa. V říjnu 1977 ho do Somálska unesli palestinští teroristé. Po zabití kapitána Landshutu se vláda v Bonnu rozhodla k osvobozovací akci, při které nikdo kromě tří teroristů nezemřel.

Testovat nový motor nemusí být nuda. Zkušební letoun nakreslil na obloze sám sebe

Číst článek

Německý podzim, jak se dění ve spolkové republice v září a říjnu 1977 nazývá, byl zatěžkávací zkouškou pro celou zemi, která čelila do té doby bezprecedentní vlně teroristických činů a únosů.

Druhá generace Frakce Rudé armády (RAF) se jimi snažila dosáhnout osvobození zakladatelů teroristické skupiny Andrease Baadera, Gudrun Ensslinové a Jana-Carla Raspeho, kteří v té době seděli ve zvláštní části stuttgartského vězení Stammheim.

Pětidenní drama

Součástí teroristické vlny byl i únos letadla Boeing 737 společnosti Lufthansa, které směřovalo z Mallorky do Frankfurtu nad Mohanem. Čtyřčlenné palestinské komando, spolupracující s Frakcí Rudé armády, se stroje s 86 cestujícími a pěti členy posádky zmocnilo 13. října.

Po mezipřistáních v Římě, na Kypru, v Bahrajnu, Spojených arabských emirátech a Jemenu nakonec stroj o čtyři dny později dosedl na plochu letiště v somálském Mogadišu. V té chvíli už byl po smrti jeho kapitán Jürgen Schumann, kterého teroristé zastřelili v Jemenu.

Vyčerpávající drama nakonec v noci na 18. října na letišti v somálské metropoli ukončilo speciální německé protiteroristické komando GSG 9, kterému se podařilo rukojmí osvobodit. Všichni akci přežili. Trojice zakládajících členů RAF byla ten samý den ráno nalezena mrtvá ve svých celách; spáchala sebevraždu.

Stroj se do běžného provozu vrátil necelý měsíc po únosu. Lufthansa ho z letky vyřadila v 80. letech a boeing později sloužil v brazilské společnosti TAF. Ta ho v roce 2008 odstavila na letišti ve Fortaleze.

Německé ministerstvo za stroj mělo zaplatit 20 000 eur (520 000 korun), což podle něho odpovídá ceně šrotu o stejné váze. Letadlo teď odborníci rozloží na menší části, které odešlou přes oceán. Do muzea pravděpodobně dorazí 18. října – tedy v den 40. výročí jeho osvobození.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme