Göring, von Ribbentrop i Jodl. Před 75 lety dostalo 12 nacistických vůdců v Norimberku trest smrti

Přesně před 75 lety zazněly v Norimberku verdikty nad 22 čelními představiteli nacistického Německa. Mezinárodní tribunál pracoval s 16 000 stranami protokolu a desetitisíci písemnými výpověďmi. Šlo o jeden z nejsledovanějších a nejslavnějších procesů historie, i když hlavní strůjci genocidy chyběli.

Norimberk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Verdikty padly v justičním norimberském paláci ve třech jazycích čtyř vítězných států. Mezinárodní tribunál poslal třeba Hermana Göringa, Joachima von Ribbentropa, Alfreda Jodla a dalších devět nacistů na smrt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesně před 75 lety zazněly v Norimberku verdikty nad 22 čelními představiteli nacistického Německa. Více si poslechněte v reportáži Pavlíny Nečáskové

Nad dalšími dvěma původně obviněnými vynesen rozsudek nebyl - vůdce Německé pracovní fronty Robert Ley spáchal sebevraždu ještě před začátkem soudu a průmyslník Gustav Krupp byl později souzen v jiném procesu.

Trest smrti byl vynesen v nepřítomnosti i nad tajemníkem nacistického vůdce Adolfa Hitlera Martinem Bormannem, po němž se pátralo až do roku 1972, kdy byla nalezena jeho mrtvola v Berlíně, kde spáchal sebevraždu už v květnu 1945.

Sál číslo 600 leží v odděleném křídle justičního paláce. Jde sice o jednu z největších soudních síní v Německu, i tak ale překvapí, že je docela malá. | Foto: Václav Jabůrek | Zdroj: Český rozhlas

Na lavici obžalovaných usedávali nacističtí vůdci od listopadu 1945, kdy líčení odstartovalo. V místnosti číslo 600 zazněla i česká svědectví lidických dětí a žen. „Bylo to v pátek kolem šesté hodiny večer, kdy přišlo 14 nebo 16 gestapáků,“ dochovala se výpověď jedné z nich.

Na přípravě soudu se podílel i československý generál a právník Bohuslav Ečer. Působil tam jako předseda československé delegace. Mimo hlavní proces také vyslýchal třeba Karla Hermanna Franka, muže spoluzodpovědného za vyhlazení Lidic a Ležáků.

Právník: Problémem norimberských procesů bylo určit individuální odpovědnost za válečné zločiny

Číst článek

„Moje první otázka, kterou jsem Frankovi položil, byla: ‚Jste vy Karl Hermann Frank?‘ Na otázku odpověděl: ‚Jawohl.‘ Na to jsem mu řekl: ‚Karle Hermanne Franku, přicházím vás vyslýchat o vašich zločinech. Chcete mluvit pravdu?‘“ popisoval Ečer.

Ečerova role ale byla zcela zásadní při formulování mezinárodního trestního práva. Původně se měli nacisté v Norimberku soudit podle Haagských konvencí z roku 1907. Ty ale znaly pouze pojmy jako válečný zločin. V tom byl ale problém, protože ten se týká pouze zločinů páchaných na civilistech nepřátelského státu a nezahrnoval by tedy například masu zavražděných německých židů.

Ečer tak definoval pojem zločin proti lidskosti. A ten se stal jedním ze čtyř hlavních bodů obžaloby v norimberském procesu a používá se dodnes.

Pavlína Nečásková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme