OBRAZEM: Před 90 lety začal Československý rozhlas vysílat z Národního domu na Vinohradech

Už čtyři roky po začátku pravidelného vysílání se tehdejší Československý rozhlas rozrostl natolik, že potřeboval větší prostory. Volba tehdejšího ředitele padla na Národní dům na Vinohradech, ze kterého se přesně před 90 lety, 22. dubna 1927, začalo vysílat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z počátku si rozhlas vystačil s jediným ateliérem. Účinkující totiž vystupovali jednotlivě nebo v malých skupinách. Navíc tehdejší rozhlasový orchestr měl jen tři muzikanty.

Náročnost posluchačů ale rostla. Zvýšil se počet účinkujících, vznikaly nové stanice, ale hlavně přibyli další členové orchestru. Během tří let ze tří asi na 20. Ateliéry v budově Orbisu, kde tehdy rozhlas sídlil, přestaly stačit. Musely totiž být silně tlumeny a hudba v nich proto nezněla přirozeně.

Tehdejší provozní ředitel Alois Svoboda dlouho hledal nové prostory. Nakonec vybral velký divadelní sál v Národním domě na Vinohradech. Po krátkých akustických zkouškách bylo rozhodnuto. Československý rozhlas bude vysílat odtud. Po krátkém zkušebním období začal „ostrý" provoz 22. dubna 1927.

Přizpůsobit se novým prostorům nebylo jednoduché. Vysílání totiž bylo stále řízeno z Orbisu, který se nachází na dnešní Vinohradské třídě, tedy nedaleko nové budovy. Pro usnadnění byla časem zřízena provizorní řídící místnost, ze které operátor informoval kolegu při začátku a konci každého programu.

Technici také museli natáhnout kilometry drátů. Během několika let zabral Československý rozhlas většinu místností v Národním domě na Vinohradech. Zřízeno bylo několik nových menších studií.

Budova sloužila rozhlasu šest let, než se přestěhoval do budovy na Fochově (dnešní Vinohradské) třídě, kde sídlí dodnes.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme